Rynek

W co inwestuje Robert Lewandowski?

Robert Lewandowski Robert Lewandowski Peter Schatz / Imago Sport / Forum
Prócz osiągnięć na boisku Robert Lewandowski ma na koncie sukcesy w biznesie. W jego portfelu inwestycyjnym znajdują się m.in. restauracje, apartamenty, gry i aplikacje mobilne.

Anna i Robert Lewandowscy zadebiutowali w rankingu najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost” w 2018 r. Z majątkiem wartym 353 mln zł zajęli wtedy 94. miejsce. Dobre decyzje biznesowe pomogły im awansować – najpierw na 88. miejsce, w 2020 r. na 80. Dziś wartość ich majątku szacuje się na pół miliarda złotych.

Popularność zbudowana dzięki świetnym występom w Bayernie Monachium skłoniła Lewandowskiego do stworzenia własnych rozwiązań marketingowych. Od 2017 r. jest współwłaścicielem domu RL Media, w którym ma 49 proc. udziałów. Firma zarządza mediami na potrzeby komunikacji wizerunkowej Lewandowskich. Według danych za 2019 r. spółka wygenerowała 2,2 mln zł przychodu i 281 tys. zł zysku. Kapitan reprezentacji jest też właścicielem agencji marketingowej Store9.

Czytaj też: Czego by Anna Lewandowska nie zrobiła, będzie krytykowana

Inwestycje w aplikacje

Prócz tego Robert Lewandowski inwestuje w aplikacje oferujące rozwiązania współczesnych problemów. Jednym z takich przedsięwzięć jest Samurai Labs, spółka, która z pomocą sztucznej inteligencji wykrywa i zapobiega przemocy w sieci. Powstała w sierpniu 2018 r. z inicjatywy Michała Wroczyńskiego, lekarza i przedsiębiorcy. Inwestorem w Samurai Labs jest obok Lewandowskiego Dawid Urban (anioł biznesu, założyciel m.in. pozbawionego kas sklepu Take&GO), z którym piłkarz współpracował także potem. Po niespełna roku aplikacja zdobyła uznanie Unii Europejskiej i otrzymała dofinansowanie w ramach projektu Horyzont 2020.

Kolejnym projektem, który wsparł piłkarz Bayernu Monachium, jest LESS_, aplikacja umożliwiająca handel używaną odzieżą. Platformę założyli latem 2019 r. Mateusz Oleksiuk i Dawid Urban. Z początku ograniczała się do serwisu społecznościowego, z czasem twórcy dodali moduł sprzedażowy, widząc tu szansę na przyspieszenie rozwoju. Lewandowski został współwłaścicielem spółki podczas majowej rundy inwestycyjnej. LESS_ zebrało wtedy łącznie 12 mln zł. Pozostałymi inwestorami są Krzysztof Pawiński (współzałożyciel Maspeksu, właściciela m.in. Tymbarka), Patryk Urban (twórca Siepomaga.pl), Eryk Stankunowicz (były redaktor „Forbesa”) czy założyciele Allegro. LESS_ do 2023 r. planuje podbić rynek globalny.

Czytaj też: Nienasycony jak Lewandowski

W kulinariach i nad jeziorem

W portfelu piłkarza są też przedsięwzięcia gastronomiczne. W 2019 r. rozpoczął on prace nad czteropoziomową restauracją w Browarach Warszawskich, otwarcie planowane jest na jesień. Na każdym piętrze znajdą się lokale z innym wystrojem i menu. Za inwestycję odpowiada firma Nine’s założona we współpracy z Jackiem Trybuchowskim (niegdyś członkiem zarządu spółki AmRest – leasingobiorcy KFC, Starbucksa itp.) i Jerzym Krzanowskim (współwłaścicielem firmy meblarskiej Nowy Styl). Według wstępnych informacji przedsięwzięcie jest warte ok. 5 mln zł.

Od października 2019 r. Lewandowski realizuje też inwestycję na Mazurach. Kompleks „Wodny Świat” ma powstać na jeziorze Niegocin w Giżycku z wykorzystaniem specjalnych platform. W restauracji będzie można zjeść świeże ryby, gotować pod okiem kucharzy i przyglądać się pracy profesjonalistów. Przy lokalu da się także zacumować własną łódź. W projekt zaangażowały się cztery firmy – Lewandowski jest udziałowcem jednej z nich. Łączna wartość nakładów szacowana jest na ponad 70 mln zł, z czego 41 pochodzi z dofinansowania od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zyskowne gry

O ostatniej z głośnych inwestycji Lewandowskiego było głośno miesiąc temu. Chodzi o nawiązanie współpracy z notowaną na GPW spółką Movie Games, producentem gier wideo, głównie sportowych.

Filip Szklarzewski, przyszły prezes, sugerował, że w grach pokazane będzie głównie życie pozameczowe: „Wszystkie najpopularniejsze gry piłkarskie skupiają się na tych kluczowych 90 minutach, my chcemy przedstawić pozostałe 22 i pół godziny oczekiwania na to wydarzenie”. Lewandowski nie będzie pierwszym sportowcem inwestującym w przemysł gier. Podobne przedsięwzięcia prowadzą już m.in. piłkarz Gerard Pique oraz byli koszykarze Michael Jordan i Shaquille O’Neal. Co nie powinno dziwić, skoro według szacunków firmy Newzoo w 2022 r. wartość rynku gier wyniesie ok. 190 mld dol., 41 mld więcej niż w 2019 r.

Czytaj też: Bayern i Lewandowski z pucharem Ligi Mistrzów

Na czas sportowej emerytury

Kapitan polskiej kadry środki ulokował także m.in. w znajdującym się w Warszawie sklepie piłkarskim Zgoda FC, marce RL9, sprzedającej kawę i napoje izotoniczne RL9PRO, czy funduszu Protos Venture Capital inwestującym w start-upy na wczesnym etapie rozwoju (seed capital). Lewandowski jest też aktywny na rynku nieruchomości – ma apartament przy Złotej 44, udziały w spółce deweloperskiej LS Investments i funduszu zajmującym się wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami RL Management.

Własne biznesy prowadzi także Anna Lewandowska. W ostatnich latach założycielka bloga Healthy Plan by Ann rozwinęła m.in. markę spożywczą (Food by Ann), aplikację treningową (Diet & Training by Ann) czy serię wegańskich kosmetyków (Phlov by Anna Lewandowska). Lewandowscy skutecznie zabezpieczają się na czasy sportowej emerytury.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Seks bez zobowiązań: tylko dla dorosłych. Czy skłonność do „znajomości na raz” będzie rosnąć?

Do Polek i Polaków dociera, że można chodzić ze sobą do łóżka bez zobowiązań, bez stresu, dla chwili przyjemności. Zdaniem specjalistów takie podejście bywa niezwykle korzystne. Pod warunkiem że jest autentyczne (i pod kilkoma innymi).

Joanna Cieśla
19.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną