Rynek

Kapitalizm bez sensu

Kim był guru współczesnych marksistów

Dla Graebera tytułowa „praca bez sensu” jest bezużyteczna do tego stopnia, że nawet wykonujący ją ludzie nie są w stanie powiedzieć, dlaczego to robią. Dla Graebera tytułowa „praca bez sensu” jest bezużyteczna do tego stopnia, że nawet wykonujący ją ludzie nie są w stanie powiedzieć, dlaczego to robią. Allen J. Schaben/Los Angeles Times / Getty Images
We wrześniu zmarł amerykański antropolog David Graeber, twórca Occupy Wall Street, ekonomiczny guru zachodniej lewicy.
Profesor David Graeber podczas dyskusji ze studentami przed budynkiem London School of Economics, 2016 r.Alamy/PAP Profesor David Graeber podczas dyskusji ze studentami przed budynkiem London School of Economics, 2016 r.

Eric dostał pracę w firmie designerskiej dwóch wspólników. I od razu projekt, który – jak się później okazało – podobał się tylko jednemu szefowi. Wielokrotnie próbował odejść, bo projekt oczywiście ugrzązł. Ale drugi szef wciąż oferował mu coraz większe pieniądze. Wymyślał więc zagraniczne wyjazdy, wynajmował najdroższe hotele i upijał się za firmowe pieniądze. W końcu, po trzydniowej popijawie, wracając nad ranem do domu, załamał się. Dziś Eric uprawia pomidory w jakimś squacie.

Polityka 41.2020 (3282) z dnia 06.10.2020; Rynek; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Kapitalizm bez sensu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021