Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Co za bydło psuje klimat

Metan – cenny truciciel

Widoczne pod lodem zamarznięte bąble metanu uwolnionego przez podwodne rośliny, Jezioro Abrahama w Kanadzie. Widoczne pod lodem zamarznięte bąble metanu uwolnionego przez podwodne rośliny, Jezioro Abrahama w Kanadzie. Chip Phillips/Rex Features / Polityka
Unia Europejska mimo pandemii nie rezygnuje z walki o klimat. Tym razem na celowniku znalazł się metan, groźny gaz cieplarniany. Sukces w dużym stopniu zależny będzie od krów. Czy krowy to słyszą?
Pomiar metanu wydzielanego przez krowę – głównie pyskiem, z odwrotnej strony zaledwie 5 proc.Marcos Brindicci/Reuters/Forum Pomiar metanu wydzielanego przez krowę – głównie pyskiem, z odwrotnej strony zaledwie 5 proc.

Metan (CH4) to gazowy dr Jekyll i Mr Hyde. Z jednej strony pożądany surowiec energetyczny pomagający światu odchodzić od węgla, z drugiej cichy zabójca klimatu, obok dwutlenku węgla najgroźniejszy gaz cieplarniany. Jako główny składnik gazu ziemnego służy nam do gotowania, ogrzewania, coraz częściej także do produkcji energii elektrycznej. Jest niezbędny w przemyśle chemicznym i do produkcji nawozów sztucznych. Wykorzystuje się go coraz częściej także w transporcie.

Dopóki mamy nad nim kontrolę, płynie rurami, gromadzony jest w podziemnych magazynach, gdy jest skraplany, wożony statkami-gazowcami, dopóty jest cennym surowcem, za który płacimy coraz więcej.

Polityka 48.2020 (3289) z dnia 24.11.2020; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Co za bydło psuje klimat"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022