Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Łóżka polowe

Szpitale tymczasowe rozbijają system

Jeśli wszystkie szpitale polowe zostaną uruchomione, będą potrzebować aż 20 tys. lekarzy i pielęgniarek. Jeśli wszystkie szpitale polowe zostaną uruchomione, będą potrzebować aż 20 tys. lekarzy i pielęgniarek. Mirosław Gryń
Szpitale tymczasowe miały wesprzeć te pozostałe, gdzie już brakuje miejsc. Powstaje jednak coś innego: sieć kilkudziesięciu szpitali rządowych. To rozbija cały system.
Centra targowe świecą pustkami, więc wojewodowie chętnie decydują o ich przekształceniu w szpitale. Samorządom, które często są właścicielami obiektów, to też odpowiada. Na fot. szpital tymczasowy na terenie lotniska w Pyrzowicach.Arkadiusz Lawrywianiec/Forum Centra targowe świecą pustkami, więc wojewodowie chętnie decydują o ich przekształceniu w szpitale. Samorządom, które często są właścicielami obiektów, to też odpowiada. Na fot. szpital tymczasowy na terenie lotniska w Pyrzowicach.

Za budowę części szpitali tymczasowych odpowiada wicepremier Jacek Sasin. 30 października na Twitterze poinformował, że strategią rządu staje się „budowa szpitali tymczasowych przez podmioty nadzorowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych”. To kolejne zadanie specjalne, którego wykonanie powierzono ministrowi Sasinowi.

Jak wiadomo, MAP nadzoruje wielkie spółki Skarbu Państwa. Pierwotnie miały wesprzeć walkę z pandemią sześcioma nowymi szpitalami. Zaczęły je budować z własnych środków, ale umowy z Ministerstwem Aktywów Państwowych gwarantują im zwrot pieniędzy.

Polityka 49.2020 (3290) z dnia 01.12.2020; Rynek; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Łóżka polowe"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022