„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Rynek

Koniec epoki nafty

Pandemia, zatrzymując ludzi w domach, przyspieszyła to, co i tak już zapowiadano: transformację zarówno wzorów konsumpcyjnych, jak i zmianę technologiczną związaną z koniecznością walki ze zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem powietrza. Pandemia, zatrzymując ludzi w domach, przyspieszyła to, co i tak już zapowiadano: transformację zarówno wzorów konsumpcyjnych, jak i zmianę technologiczną związaną z koniecznością walki ze zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem powietrza. Marc Bruxelle/EyeEm / Getty Images
Apetyt na paliwa płynne po tegorocznym pandemicznym załamaniu już nigdy nie wróci do rekordowego poziomu. Mija cywilizacja, jaką znaliśmy.
Czy mamy w rezerwie nośnik energii, który byłby nie tylko w stanie zastąpić ropę naftową, ale ją pod względem energetycznym przewyższyć? Jak dotąd – nie.Getty Images Czy mamy w rezerwie nośnik energii, który byłby nie tylko w stanie zastąpić ropę naftową, ale ją pod względem energetycznym przewyższyć? Jak dotąd – nie.

Wieść o końcu epoki nafty podały niemal równolegle DNV GL, norweska firma doradcza, oraz globalny koncern energetyczny BP. W ogłoszonych we wrześniu prognozach rozwoju rynku energii do 2050 r. uwzględniają efekt pandemii Covid-19 i wywołanego przez nią kryzysu gospodarczego. Wniosek jest jasny: recesja spowodowała coś więcej niż tylko chwilowy i oczywisty spadek popytu na energię i jej nośniki. O ile apetyt na energię w 2020 r. (który w ujęciu całorocznym będzie według DNV GL mniejszy o 8 proc.

Polityka 50.2020 (3291) z dnia 08.12.2020; Rynek; s. 42
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021