Rynek

Poszukiwacze cyfrowego złota

Spekulacje kryptowalutowe

BitCluster Nord, kopalnia bitcoinów w Norylsku. BitCluster Nord, kopalnia bitcoinów w Norylsku. Andrey Rudakov/Bloomberg / Getty Images
Na Marsie będziemy posługiwać się kryptowalutami, ale na razie na Ziemi mamy z nimi sporo problemów. Pandemia wywołała szał kryptowalutowej spekulacji.
BTC, czyli bitcoinmateriały prasowe BTC, czyli bitcoin

Decyzję o tym, że gospodarka na Marsie będzie wykorzystywała kryptowaluty, podjął Elon Musk, guru nowych technologii i szef spółki kosmicznej SpaceX. Już za cztery lata planuje wysłać na Czerwoną Planetę osadników, by rozpoczęli budowę pierwszego marsjańskiego miasta. Obok problemów ekonomicznych i technicznych trwa ustalanie kwestii ustrojowych. Mają tam obowiązywać zasady demokracji bezpośredniej, samorządność i ekonomia kryptowalutowa.

Która konkretnie kryptowaluta poleci na Marsa, jeszcze nie wiadomo, ale z pewnością nie bitcoin, bo jego wydobycie pochłania zbyt dużo energii, a możliwe do pozyskania zasoby się kończą.

Polityka 5.2021 (3297) z dnia 26.01.2021; Rynek; s. 41
Oryginalny tytuł tekstu: "Poszukiwacze cyfrowego złota"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Tata Maty: Młodzi ludzie są mądrzejsi, niż my myślimy, że są

Z prof. Marcinem Matczakiem o tym, dlaczego nie warto być zbyt posłusznym.

Martyna Bunda
07.09.2021