Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Nowy Ład, czyli chaos

Bezładny Nowy Polski Ład

Filary planu Morawieckiego pozostały na slajdach albo przybrały dość karykaturalny kształt. Filary planu Morawieckiego pozostały na slajdach albo przybrały dość karykaturalny kształt. EAST NEWS
Premier Morawiecki szykuje kolejny nowy program społeczno-gospodarczy. Tym razem na czasy po pandemii. Nowy Polski Ład ma być paliwem dla tracących energię rządów PiS. Zanosi się, że teraz też wszystko skończy się głównie na wykresach.
Plany są ambitne i zakładają dojście w ciągu 6–7 lat do wydatków na ochronę zdrowia na poziomie 7 proc. PKB.Forum Plany są ambitne i zakładają dojście w ciągu 6–7 lat do wydatków na ochronę zdrowia na poziomie 7 proc. PKB.

Podczas wizyty na Śląsku premier Morawiecki wyjaśniał: „Widzimy, jak rozwijają się Chiny, w jakiej zapaści jest Europa Zachodnia czy Południowa, i czerpiemy lekcje z tych problemów innych i dobrych doświadczeń jeszcze innych krajów. Jednocześnie to wszystko staramy się ująć w kontekście właściwym dla polskich przemian społeczno-gospodarczych. Na tym właśnie będzie polegał Nowy Ład, który w ciągu kilku najbliższych tygodni przedstawimy”. Nad planem, który zyskał oficjalnie nazwę Nowego Polskiego Ładu (NPŁ), premier pracuje wraz z zespołem współpracowników ze swej Kancelarii. Głównie nocami, bo to jego ulubiona pora, więc współpracownicy muszą być przygotowani, by błyskawicznie odpowiadać na maile z pytaniami i poleceniami, nadchodzącymi czasem o zaskakujących porach.

Do prac zaprzęgnięto nie tylko rządowych ekspertów z Centrum Analiz Strategicznych i Polskiego Instytutu Ekonomicznego, ale także z ministerstw, które pośpiesznie przeglądają szuflady, szukając planów, projektów i inicjatyw, które mogłyby zasilić nowy program Morawieckiego. Problemem jest jednak nie tylko zawartość szuflad, ale też ich umiejscowienie, bo po ostatnich wyborach znów radykalnie zmieniono strukturę i kompetencje ministerstw, a sankcjonującą nowy układ ustawę o działach prezydent zawetował.

Niech się święci jubileusz partii

„Nowy Ład ma pokazać, że rząd ma pomysł, jak odbudować gospodarkę po wielomiesięcznych obostrzeniach, jak na nowo zdefiniować priorytety różnych polityk państwa” – tłumaczył na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” prof. Norbert Maliszewski, szef Centrum Analiz Strategicznych. Sprawa jest poważna, bo nowy program Morawieckiego ma być jednocześnie inicjatywą partyjną, przygotowywaną z myślą o majowych obchodach 20-lecia PiS.

Polityka 7.2021 (3299) z dnia 09.02.2021; Rynek; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowy Ład, czyli chaos"
Reklama