Rynek

Przelicytować populistów

Prof. Guy Standing o bezwarunkowym dochodzie dla każdego

„Gospodarka chce samozatrudnionych i pracowników na krótkich kontraktach, a system socjalny jest dostosowany do gospodarki stałej i pełnowymiarowej pracy. Zmiana jest ­konieczna ze względów cywilizacyjnych”. „Gospodarka chce samozatrudnionych i pracowników na krótkich kontraktach, a system socjalny jest dostosowany do gospodarki stałej i pełnowymiarowej pracy. Zmiana jest ­konieczna ze względów cywilizacyjnych”. Iza Kucharska
Prof. Guy Standing z Uniwersytetu Londyńskiego, twórca pojęcia „prekariat”, o tym, dlaczego bezwarunkowy dochód dla każdego to dobry pomysł na czas po pandemii.
Guy Standingmateriały prasowe Guy Standing

JACEK ŻAKOWSKI: – Czy to jest dobry moment?
GUY STANDING: – Od kilku lat jest bardzo dobry moment, żeby poważnie rozmawiać o wielkich wyzwaniach. A teraz jest jeszcze lepszy. Zwłaszcza żeby rozmawiać o bezwarunkowym dochodzie podstawowym [BDP].

Bo?
Pandemia pokazała, że jeśli część społeczeństwa nie może sobie pozwolić na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, to wszyscy są zagrożeni. Tam, gdzie wiele osób chodziło do pracy mimo pierwszych objawów choroby, bo nie było ich stać na utratę dniówki, większe ryzyko zakażenia ponosili wszyscy.

Polityka 8.2021 (3300) z dnia 16.02.2021; Rozmowa Polityki; s. 23
Oryginalny tytuł tekstu: "Przelicytować populistów"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Wszechobecny Krzysztof Stanowski. Jak wyjaśnić ten fenomen?

Wyrósł najwyraźniej na pierwszego dziennikarza w Polsce, którego koniecznie trzeba przekonać do swoich racji. Bo można się ze Stanowskim nie zgadzać, ale „trzeba go szanować”.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
13.06.2021