Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Przelicytować populistów

Prof. Guy Standing o bezwarunkowym dochodzie dla każdego

„Gospodarka chce samozatrudnionych i pracowników na krótkich kontraktach, a system socjalny jest dostosowany do gospodarki stałej i pełnowymiarowej pracy. Zmiana jest ­konieczna ze względów cywilizacyjnych”. „Gospodarka chce samozatrudnionych i pracowników na krótkich kontraktach, a system socjalny jest dostosowany do gospodarki stałej i pełnowymiarowej pracy. Zmiana jest ­konieczna ze względów cywilizacyjnych”. Iza Kucharska
Prof. Guy Standing z Uniwersytetu Londyńskiego, twórca pojęcia „prekariat”, o tym, dlaczego bezwarunkowy dochód dla każdego to dobry pomysł na czas po pandemii.
Guy Standingmateriały prasowe Guy Standing

JACEK ŻAKOWSKI: – Czy to jest dobry moment?
GUY STANDING: – Od kilku lat jest bardzo dobry moment, żeby poważnie rozmawiać o wielkich wyzwaniach. A teraz jest jeszcze lepszy. Zwłaszcza żeby rozmawiać o bezwarunkowym dochodzie podstawowym [BDP].

Bo?
Pandemia pokazała, że jeśli część społeczeństwa nie może sobie pozwolić na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, to wszyscy są zagrożeni. Tam, gdzie wiele osób chodziło do pracy mimo pierwszych objawów choroby, bo nie było ich stać na utratę dniówki, większe ryzyko zakażenia ponosili wszyscy.

Polityka 8.2021 (3300) z dnia 16.02.2021; Rozmowa Polityki; s. 23
Oryginalny tytuł tekstu: "Przelicytować populistów"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >