Rynek

500 plus minus

Pięć lat z pięćset plus

Przez pięć lat istnienia hojnego programu 500 plus nie zniknęła żadna z barier powstrzymujących polskie pary przed rodzicielstwem. Pojawiły się natomiast kolejne. Przez pięć lat istnienia hojnego programu 500 plus nie zniknęła żadna z barier powstrzymujących polskie pary przed rodzicielstwem. Pojawiły się natomiast kolejne. Tytus Żmijewski / PAP
Mija pięć lat od wprowadzenia programu 500 plus. Dzisiaj już bardzo dobrze widać, że był to projekt bardziej polityczny niż społeczny, choć ma rozległe społeczne skutki: i dodatnie, i ujemne.
Dziś żadna partia nie odważy się nie tylko zrezygnować z tak nieskutecznej formy wspierania rodzin, ale nawet ten program zmodyfikować. Każda, zamiast 500 plus, obiecuje 500 z jeszcze większym plusem.Shutterstock Dziś żadna partia nie odważy się nie tylko zrezygnować z tak nieskutecznej formy wspierania rodzin, ale nawet ten program zmodyfikować. Każda, zamiast 500 plus, obiecuje 500 z jeszcze większym plusem.

Zapowiadany jako sposób odwrócenia złego trendu demograficznego, okazał się wydmuszką. Za dwadzieścia kilka lat będzie nas w Polsce mniej niż 35 mln. W ubiegłym roku przyszło na świat zaledwie 355 tys. noworodków, najmniej od 16 lat. Zmarło 477 tys. osób.

Nie da się wszystkiego zwalić na pandemię. Polska starzeje się szybko, a eksperci nie mają wątpliwości, że przyczynia się do tego fatalna polityka pozornego wspierania dzietności. Po wprowadzeniu programu 500 plus wydajemy na nią już 4 proc.

Polityka 12.2021 (3304) z dnia 16.03.2021; Rynek; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "500 plus minus"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021