Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

500 plus minus

Pięć lat z pięćset plus

Przez pięć lat istnienia hojnego programu 500 plus nie zniknęła żadna z barier powstrzymujących polskie pary przed rodzicielstwem. Pojawiły się natomiast kolejne. Przez pięć lat istnienia hojnego programu 500 plus nie zniknęła żadna z barier powstrzymujących polskie pary przed rodzicielstwem. Pojawiły się natomiast kolejne. Tytus Żmijewski / PAP
Mija pięć lat od wprowadzenia programu 500 plus. Dzisiaj już bardzo dobrze widać, że był to projekt bardziej polityczny niż społeczny, choć ma rozległe społeczne skutki: i dodatnie, i ujemne.
Dziś żadna partia nie odważy się nie tylko zrezygnować z tak nieskutecznej formy wspierania rodzin, ale nawet ten program zmodyfikować. Każda, zamiast 500 plus, obiecuje 500 z jeszcze większym plusem.Shutterstock Dziś żadna partia nie odważy się nie tylko zrezygnować z tak nieskutecznej formy wspierania rodzin, ale nawet ten program zmodyfikować. Każda, zamiast 500 plus, obiecuje 500 z jeszcze większym plusem.

Zapowiadany jako sposób odwrócenia złego trendu demograficznego, okazał się wydmuszką. Za dwadzieścia kilka lat będzie nas w Polsce mniej niż 35 mln. W ubiegłym roku przyszło na świat zaledwie 355 tys. noworodków, najmniej od 16 lat. Zmarło 477 tys. osób.

Nie da się wszystkiego zwalić na pandemię. Polska starzeje się szybko, a eksperci nie mają wątpliwości, że przyczynia się do tego fatalna polityka pozornego wspierania dzietności. Po wprowadzeniu programu 500 plus wydajemy na nią już 4 proc.

Polityka 12.2021 (3304) z dnia 16.03.2021; Rynek; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "500 plus minus"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >