„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Rynek

Koncern życzeń

Jak Obajtek tworzy koncern marzeń prezesa Kaczyńskiego

Zgoda na to, by Daniel Obajtek tworzył koncern marzeń Jarosława Kaczyńskiego, świadczy, że pozycja polityczna szefa Orlenu jest wciąż mocna. Zgoda na to, by Daniel Obajtek tworzył koncern marzeń Jarosława Kaczyńskiego, świadczy, że pozycja polityczna szefa Orlenu jest wciąż mocna. MP/Studio Polityki
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, niezrażony aferą, której jest bohaterem, nie składa broni. Chce przejąć Lotos, ale także PGNiG i zbudować narodowego giganta. Ale gaz to paliwo polityczne i wybuchowe.
Obajtek mimo wizerunkowych kłopotów nie utracił silnego wsparcia ministra Sasina.Piotr Guzik/Forum Obajtek mimo wizerunkowych kłopotów nie utracił silnego wsparcia ministra Sasina.

Obajtek ma świadomość, że stąpa po kruchym lodzie. Jego wizerunek ostatnio ucierpiał, także w oczach Jarosława Kaczyńskiego. Chce więc to naprawić. Wygląda na to, że sprawa włączenia do Orlenu Grupy Lotos wciąż pozostaje niepewna, a czas ucieka. W lipcu mija termin warunkowej zgody udzielonej przez Komisję Europejską. Nawet jeśli uda mu się wykonać wynegocjowane „środki zaradcze” i sprowadzi do Gdańska konkurenta, który kupi 30 proc. lotosowskiej rafinerii i część stacji paliw, to wciąż nie ma pewności, czy będzie to „przyjazny konkurent”, jakiego oczekuje minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Polityka 22.2021 (3314) z dnia 25.05.2021; Rynek; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Koncern życzeń"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021