Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Rynek

Na pasach ma być jak w pasach

Piesi przed samochodami

Trójwymiarowe przejście dla pieszych, Częstochowa. Trójwymiarowe przejście dla pieszych, Częstochowa. Wspólnie dla Częstochowy
Dla prawa o ruchu drogowym to mały krok, ale wielki dla bezpieczeństwa pieszych: od 1 czerwca zyskują pierwszeństwo przed samochodami, zanim jeszcze wejdą na przejście. Może to przybliży nas do unijnej „wizji zero”, czyli ruchu drogowego bez śmiertelnych ofiar. I bez horrendalnych kosztów: dziś na skutek wypadków tracimy rocznie blisko 60 mld zł.
Wielu sprawców wypadków na pasach przekonuje potem w sądach, że nie mogli nic zrobić, bo gdy nadjechali, pieszy był jeszcze na chodniku i niespodziewanie wtargnął na jezdnię.PantherMedia Wielu sprawców wypadków na pasach przekonuje potem w sądach, że nie mogli nic zrobić, bo gdy nadjechali, pieszy był jeszcze na chodniku i niespodziewanie wtargnął na jezdnię.

Jesienią 2019 r. doszło w Warszawie do tragicznego wypadku drogowego. Pędzący ulicą Sokratesa na warszawskich Bielanach z prędkością ok. 130 km/godz. kierowca bmw nie zdołał zatrzymać się przed przejściem, na które weszło właśnie młode małżeństwo z dzieckiem w wózku. Przechodzili przez jezdnię, bo jadący wcześniej samochód ustąpił im pierwszeństwa. Kierowca bmw już tego nie zrobił, bo jechał za szybko. Potrącił mężczyznę, który w ostatnich sekundach starał się jeszcze ocalić żonę i dziecko. Ich uratował, sam zginął.

Polityka 23.2021 (3315) z dnia 31.05.2021; Rynek; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Na pasach ma być jak w pasach"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >