Rynek

Na pasach ma być jak w pasach

Piesi przed samochodami

Trójwymiarowe przejście dla pieszych, Częstochowa. Trójwymiarowe przejście dla pieszych, Częstochowa. Wspólnie dla Częstochowy
Dla prawa o ruchu drogowym to mały krok, ale wielki dla bezpieczeństwa pieszych: od 1 czerwca zyskują pierwszeństwo przed samochodami, zanim jeszcze wejdą na przejście. Może to przybliży nas do unijnej „wizji zero”, czyli ruchu drogowego bez śmiertelnych ofiar. I bez horrendalnych kosztów: dziś na skutek wypadków tracimy rocznie blisko 60 mld zł.
Wielu sprawców wypadków na pasach przekonuje potem w sądach, że nie mogli nic zrobić, bo gdy nadjechali, pieszy był jeszcze na chodniku i niespodziewanie wtargnął na jezdnię.PantherMedia Wielu sprawców wypadków na pasach przekonuje potem w sądach, że nie mogli nic zrobić, bo gdy nadjechali, pieszy był jeszcze na chodniku i niespodziewanie wtargnął na jezdnię.

Jesienią 2019 r. doszło w Warszawie do tragicznego wypadku drogowego. Pędzący ulicą Sokratesa na warszawskich Bielanach z prędkością ok. 130 km/godz. kierowca bmw nie zdołał zatrzymać się przed przejściem, na które weszło właśnie młode małżeństwo z dzieckiem w wózku. Przechodzili przez jezdnię, bo jadący wcześniej samochód ustąpił im pierwszeństwa. Kierowca bmw już tego nie zrobił, bo jechał za szybko. Potrącił mężczyznę, który w ostatnich sekundach starał się jeszcze ocalić żonę i dziecko. Ich uratował, sam zginął.

Polityka 23.2021 (3315) z dnia 31.05.2021; Rynek; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Na pasach ma być jak w pasach"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021