Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Podatek od raju

Globalny podatek od międzynarodowych korporacji: czy to się powiedzie

Według znanych dziś założeń propozycji G7 większość nowych dochodów podatkowych popłynie do ojczyzn technologicznych gigantów – czyli przede wszystkim do USA. Według znanych dziś założeń propozycji G7 większość nowych dochodów podatkowych popłynie do ojczyzn technologicznych gigantów – czyli przede wszystkim do USA. Pignatelli/EUC/Zuma Press / Forum
Wreszcie, po dekadach sporów, ma być wprowadzony globalny podatek od międzynarodowych korporacji. Polska na razie jest przeciw.
Raje podatkowe to kraje, w których stawka CIT jest wyraźnie niższa niż w systemach sąsiednich lub w ogóle jej nie ma.Mirosław Gryń/Polityka Raje podatkowe to kraje, w których stawka CIT jest wyraźnie niższa niż w systemach sąsiednich lub w ogóle jej nie ma.

Wiele okoliczności musiało „zagrać”, żeby najbogatsze państwa świata, jak nazywana jest grupa G7 (Francja, Japonia, Niemcy, USA, Wielka Brytania, Włochy, Kanada) wyprodukowały taką propozycję. Pandemia przyprawiła liczne państwa o głęboki deficyt, stąd poszukiwanie dodatkowych dochodów. Sam wybór Joe Bidena na prezydenta przeorientował stosunek Ameryki do reszty świata. Przede wszystkim jednak w pandemii państwo wróciło do łask. Znów, zasłużenie lub nie, w opinii większości stało się godne zaufania – i powierzenia mu dużych pieniędzy.

Polityka 26.2021 (3318) z dnia 22.06.2021; Rynek; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Podatek od raju"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022