Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Życie w abonamencie

Efekt Netflixa, czyli życie w abonamencie

Klientów do subskrypcji trudno się zdobywa, ale łatwo traci. Trzeba bardzo uważać, bo niezadowoleni klienci za pośrednictwem mediów społecznościowych niejedną firmę zmietli już z rynku. Klientów do subskrypcji trudno się zdobywa, ale łatwo traci. Trzeba bardzo uważać, bo niezadowoleni klienci za pośrednictwem mediów społecznościowych niejedną firmę zmietli już z rynku. Marek Kwiatkowski
Netflix stał się globalnym rozrywkowym potentatem. Wypromował także nowy model biznesowy – subskrypcje. W Polsce właśnie rusza pierwszy netflixowy bank. Metody subskrypcji wypróbowują dostawcy odzieży, win, żywności i inni.
Jedna z anegdot mówi, że twórca Netflixa Reed Hastings postanowił założyć serwis z zemsty, gdy sieć wypożyczalni wideo Blockbuster obciążyła go karą 40 dol. za nieoddanie filmu na czas. Zemsta była okrutna, bo wkrótce Blockbuster zbankrutował.Edgard Garrido/Reuters/Forum Jedna z anegdot mówi, że twórca Netflixa Reed Hastings postanowił założyć serwis z zemsty, gdy sieć wypożyczalni wideo Blockbuster obciążyła go karą 40 dol. za nieoddanie filmu na czas. Zemsta była okrutna, bo wkrótce Blockbuster zbankrutował.

Aion Bank, formalnie rzecz biorąc, jest bankiem belgijskim. Całkowicie cyfrowy, jest już dostępny w 16 europejskich krajach. Siedziba banku mieści się w Brukseli, a on sam działa na podstawie belgijskiej licencji bankowej. Jednak nazwisko prezesa brzmi znajomo. Wojciech Sobieraj to przecież twórca i wieloletni prezes Alior Banku. Zyskał sławę biznesowego wirtuoza, gdy w środku światowego kryzysu finansowego zdołał skutecznie wprowadzić na polski rynek nowy bank, przechodząc od fazy start-upu do gracza zdolnego przejmować inne banki.

Polityka 28.2021 (3320) z dnia 06.07.2021; Rynek; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Życie w abonamencie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022