Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Atom w dom

Domowe elektrownie atomowe

Projekt mikroreaktora amerykańskiej firmy Ultra Safe Nuclear Corporation. Projekt mikroreaktora amerykańskiej firmy Ultra Safe Nuclear Corporation. USNC
Michał Sołowow, najbogatszy Polak, i Daniel Obajtek, najważniejszy państwowy menedżer, chcą wspólnie inwestować w małe reaktory jądrowe. Tymczasem Zygmunt Solorz-Żak, właściciel Polsatu, szuka atomowych okazji w rosyjskim Kaliningradzie. Ta informacja podana przez Politykę Insight wywołała nie lada sensację. O co tu chodzi?
Daniel Obajtek i Michał Sołowow. Orlen i Synthos chcą połączyć siły w rozwoju technologii jądrowych. Czy to oznacza zgodę państwa na prywatny biznes atomowy?Agencja Gazeta, East News Daniel Obajtek i Michał Sołowow. Orlen i Synthos chcą połączyć siły w rozwoju technologii jądrowych. Czy to oznacza zgodę państwa na prywatny biznes atomowy?

Fuzje i przejęcia to specjalność Daniela Obajtka. Od czasu, gdy został prezesem Orlenu, nieustannie coś przyłącza – Energę, Lotos, PGNiG, Ruch, Polska Press. Tym razem zamierza połączyć siły z koncernem najbogatszego Polaka Michała Sołowowa. W ostatnich dniach czerwca Orlen i Synthos, najważniejsza spółka chemiczna w grupie Sołowowa, podpisały porozumienie o współpracy dotyczącej rozwoju i wdrożenia zeroemisyjnych technologii jądrowych. Chodzi o mikro- i małe modularne reaktory jądrowe – MMR (Micro Modular Reactor) i SMR (Small Modular Reactor) – czyli instalacje do produkcji energii elektrycznej i cieplnej z atomu o mocy od kilku do 300 megawatów (MW).

Polityka 29.2021 (3321) z dnia 13.07.2021; Rynek; s. 39
Oryginalny tytuł tekstu: "Atom w dom"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?