Rynek

Szambo bez dna

Polska na szambie

Przystań jachtowa w Mikołajkach. Przystań jachtowa w Mikołajkach. Łukasz Dejnarowicz / Forum
Po każdych gwałtownych ulewach Polska zaczyna cuchnąć; wybijają szamba, z których ciągle korzysta około 7 mln osób. W Polsce coraz więcej ścieków wylewanych jest w ziemię i do wody.
Zazieleniona plaża miejska w Gdyni.Anna Bobrowska/KFP Zazieleniona plaża miejska w Gdyni.

Zacznijmy od szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Dzięki oczyszczalniom wybudowanym w dużej części za unijne pieniądze mazurskie jeziora przestały wreszcie być zatruwane przez komunalne i przemysłowe ścieki. Przyroda jednak nie odetchnęła, teraz zmorą stali się turyści. Żeglarze bez patentu wsiadający na łodzie po kilkuminutowym szkoleniu nie wiedzą, lub nie chcą wiedzieć, że myjąc pokład lub naczynia, nie wolno wylewać wody z chemikaliami za burtę. Sanitarnych przepisów nikt w praktyce nie egzekwuje.

Polityka 34.2021 (3326) z dnia 17.08.2021; Rynek; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Szambo bez dna"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021