Rynek

Kup teraz, zapłać potem

Sklepy internetowe – pułapka odroczonych płatności

Wszystkie firmy, które oferują płatności odroczone, przekonują, że to genialne rozwiązanie dla klientów i sprzedawców. Wszystkie firmy, które oferują płatności odroczone, przekonują, że to genialne rozwiązanie dla klientów i sprzedawców. Marek Sobczak
W pandemii nauczyliśmy się łagodzić stres internetowymi zakupami. Można je robić także bez płacenia, bo przybywa firm oferujących odroczone płatności. Ale kiedyś to zrobić trzeba. I wtedy zaczyna się problem.
Sebastian Siemiątkowski, jeden z najbogatszych Szwedów, współtwórca i prezes Klarny.Magnus Hjalmarson Neideman/SvD/TT newsagency/Forum Sebastian Siemiątkowski, jeden z najbogatszych Szwedów, współtwórca i prezes Klarny.

Rok 2020 był dla e-handlu przełomowy. Odsetek kupujących w sieci skoczył o 15 pkt proc. i już ponad 70 proc. Polaków ma doświadczenia z zakupami internetowymi. Przytłaczająca większość deklaruje, że mimo powrotu normalnej działalności tradycyjnego handlu nie zrezygnuje ze sklepów internetowych. Dr Paweł Wójcik, psycholog zachowań konsumenckich z Uniwersytetu Warszawskiego, przyznaje, że skala tej reakcji go zaskoczyła. – Popularność sklepów internetowych w okresie lockdownów była łatwa do przewidzenia, jednak sądziłem, że kiedy tradycyjny handel stanie się znów dostępny, klienci do niego masowo wrócą, bo kontakt z innymi ludźmi jest naszą naturalną potrzebą.

Polityka 35.2021 (3327) z dnia 24.08.2021; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Kup teraz, zapłać potem"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Johnny Depp dla „Polityki”: Wolę, żeby mnie skreślono

Producenci Disneya, gdy zobaczyli mój makijaż, dredy, ozdoby we włosach, od razu chcieli mnie wyrzucić. Dzwonili i pytali, kogo ja gram: świra, pijaka, geja? – wspomina Johnny Depp, amerykański aktor, muzyk, reżyser i producent filmowy.

Janusz Wróblewski
26.09.2021