Rynek

Te ostatnie niedziele

Handel w niedziele: kolejna bitwa

Niedzielny zakaz jest autorskim pomysłem związków zawodowych Solidarność, do którego przekonała kilka lat temu PiS. Niedzielny zakaz jest autorskim pomysłem związków zawodowych Solidarność, do którego przekonała kilka lat temu PiS. Łukasz Rayski
PiS stara się jak może utrudniać życie zagranicznym sieciom handlowym podatkami, karami i zakazami. Te zaś szukają luk w przepisach i nowe daniny przerzucają na kupujących. To właśnie klienci są ofiarami nowej odsłony bitwy o handel.
Niektóre duże sieci w Polsce notują rzeczywiste, a nie wirtualne straty. Kolejne obciążenie może je skłonić do opuszczenia Polski.Łukasz Rayski Niektóre duże sieci w Polsce notują rzeczywiste, a nie wirtualne straty. Kolejne obciążenie może je skłonić do opuszczenia Polski.

Tę wojnę z rządem sieci handlowe przegrać musiały, ale chyba i tak opłacało się walczyć. Sejm na wniosek posłów PiS inspirowanych przez Solidarność rozprawił się z udawaniem przez handel placówek pocztowych. Dziś wystarczy umowa z dowolną firmą kurierską, żeby sklep mógł bez żadnych ograniczeń działać we wszystkie niedziele, a nie tylko te mające status handlowych (siedem w roku). Po zmianie przepisów za placówki pocztowe uważane będą wyłącznie punkty, w których obsługa listów i paczek stanowi ponad połowę obrotów.

Polityka 41.2021 (3333) z dnia 05.10.2021; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Te ostatnie niedziele"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021