Rynek

Rząd wygasza samorząd

Władza zwija samorządy

Proces recentralizacji państwa trwa od początków rządów Zjednoczonej Prawicy. Proces recentralizacji państwa trwa od początków rządów Zjednoczonej Prawicy. Max Skorwider
Sejm przyjął ustawę zmieniającą system podatkowy. Samorządowcy liczą, ile stracą, i przyjeżdżają 13 października do Warszawy, by zaprotestować. Przekonują, że prawdziwą stawką polityki rządu jest zmiana ustroju Polski.
„Niestety, wiele zaoszczędzić nie możemy. Największe części budżetu to oświata i pomoc społeczna, gdzie wydatki mają charakter stały” – twierdzi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.Cezary Aszkiełowicz/Agencja Gazeta „Niestety, wiele zaoszczędzić nie możemy. Największe części budżetu to oświata i pomoc społeczna, gdzie wydatki mają charakter stały” – twierdzi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Jadę do Warszawy, by wystąpić wspólnie z samorządowcami z całej Polski – deklaruje Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej. Wylicza, że liczące 120 tys. mieszkańców miasto straci na Polskim Ładzie i nowym systemie podatkowym 46 mln zł. Dlaczego? Głównym źródłem dochodów własnych samorządu są wpływy z podatków od dochodów osób fizycznych (PIT) i przedsiębiorstw (CIT). Zmiany szykowane przez rząd zdecydowanie uszczuplą te dochody, a tym samym uzależnią miasta od rządowych dotacji. W efekcie decyzje o remontach lokalnych dróg czy zakupach nowych autobusów będą podejmowane w ministerstwach.

Polityka 42.2021 (3334) z dnia 12.10.2021; Rynek; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Rząd wygasza samorząd"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021