Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Rynek

Plusy ujemne

Sprawdź, ile zyskasz lub stracisz na Polskim Ładzie

Polski Ład jest formą transferu pieniędzy, na którym mają skorzystać grupy społeczne w znacznym stopniu popierające PiS. Polski Ład jest formą transferu pieniędzy, na którym mają skorzystać grupy społeczne w znacznym stopniu popierające PiS. Lech Mazurczyk / Polityka
Emeryci w większości zyskają, podobnie jak gorzej zarabiający. Dla klasy średniej wiele się nie zmieni, bogatsi stracą, a najgorszy los czeka drobnych przedsiębiorców.

Tak chaotycznej i pełnej sprzeczności reformy podatkowej Polska jeszcze nie widziała. Gigantyczny projekt nazywany najpierw Nowym, a potem Polskim Ładem, był wielokrotnie zmieniany, a poprawki pojawiały się do ostatniej chwili. W takim tempie, że ekonomiści nie nadążali z wyliczaniem, ile kto zyska lub straci. Czym zatem jest ta reforma? Przede wszystkim formą transferu pieniędzy, na którym mają skorzystać grupy społeczne w znacznym stopniu popierające PiS (osoby o najniższych dochodach, niepracujące, emeryci), a stracić te, w których sympatie dla partii rządzącej są zdecydowanie mniejsze (samozatrudnieni, drobni przedsiębiorcy, osoby lepiej zarabiające).

Polityka 42.2021 (3334) z dnia 12.10.2021; Rynek; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Plusy ujemne"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >