Rynek

Plusy ujemne

Sprawdź, ile zyskasz lub stracisz na Polskim Ładzie

Polski Ład jest formą transferu pieniędzy, na którym mają skorzystać grupy społeczne w znacznym stopniu popierające PiS. Polski Ład jest formą transferu pieniędzy, na którym mają skorzystać grupy społeczne w znacznym stopniu popierające PiS. Lech Mazurczyk / Polityka
Emeryci w większości zyskają, podobnie jak gorzej zarabiający. Dla klasy średniej wiele się nie zmieni, bogatsi stracą, a najgorszy los czeka drobnych przedsiębiorców.

Tak chaotycznej i pełnej sprzeczności reformy podatkowej Polska jeszcze nie widziała. Gigantyczny projekt nazywany najpierw Nowym, a potem Polskim Ładem, był wielokrotnie zmieniany, a poprawki pojawiały się do ostatniej chwili. W takim tempie, że ekonomiści nie nadążali z wyliczaniem, ile kto zyska lub straci. Czym zatem jest ta reforma? Przede wszystkim formą transferu pieniędzy, na którym mają skorzystać grupy społeczne w znacznym stopniu popierające PiS (osoby o najniższych dochodach, niepracujące, emeryci), a stracić te, w których sympatie dla partii rządzącej są zdecydowanie mniejsze (samozatrudnieni, drobni przedsiębiorcy, osoby lepiej zarabiające).

Polityka 42.2021 (3334) z dnia 12.10.2021; Rynek; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Plusy ujemne"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021