„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Rynek

Nowoczesne teorie premiera

Endogenny sukces premiera

Pomysł z gospodarką endogenną, która ma gwarantować szybki rozwój bez funduszy UE, to element nowej konfrontacyjnej strategii PiS. Pomysł z gospodarką endogenną, która ma gwarantować szybki rozwój bez funduszy UE, to element nowej konfrontacyjnej strategii PiS. Marek Sobczak / Polityka
Po wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej politycy Zjednoczonej Prawicy wiedzą już, że pieniądze z Brukseli szybko się nie pojawią. Przekonują więc, że możemy się bez nich obejść, bo polska gospodarka jest silna i rozwija się endogennie. Czyli jak?
Teoria wzrostu endogenicznego została stworzona przez Amerykanina Paula Romera, który w 2018 r. otrzymał ekonomicznego Nobla.Michael Short/Bloomberg/Getty Images Teoria wzrostu endogenicznego została stworzona przez Amerykanina Paula Romera, który w 2018 r. otrzymał ekonomicznego Nobla.

Endogenne to nowe trudne słowo, które od niedawna zagościło w słowniku premiera Morawieckiego. Tak jak kiedyś nieustannie powtarzał o pułapce średniego rozwoju, z jakiej musimy się wyrwać, tak teraz mówi o rozwoju endogennym. Taki rozwój – według niego – staje się dziś dzięki polityce rządu udziałem polskiej gospodarki. „Nie chcemy już być nastolatkami, którzy liczą na kieszonkowe, które spływa wraz z kapitałem zagranicznym. Liczymy na endogenne struktury wzrostu, na mechanizmy wewnętrzne, ale właśnie w bardzo ścisłej współpracy z partnerami zagranicznymi” – mówił podczas niedawnego Niemiecko-Polsko-Czeskiego Forum Nauki w Dreźnie.

Polityka 43.2021 (3335) z dnia 19.10.2021; Rynek; s. 45
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowoczesne teorie premiera"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021