„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Rynek

Patomieszkanie

Dlaczego patodeweloperka ma wzięcie

Osiedle łanowe w Nowej Woli. Osiedle łanowe w Nowej Woli. Dariusz Borowicz / Agencja Wyborcza.pl
Od miesięcy wzrost cen mieszkań i domów wbija w ziemię, oszczędności parzą, więc co bardziej zasobni lub zdesperowani Polacy zaczęli kupować niemal wszystko, jak leci.
Kilkunastometrowy mikroapartament. Takie lokale są sprzedawane jako tzw. produkty inwestycyjne.Getty Images Kilkunastometrowy mikroapartament. Takie lokale są sprzedawane jako tzw. produkty inwestycyjne.

Na rynku są już takie dziwolągi, jak lokal składający się głównie z korytarza, mieszkanie przedzielone klatką schodową, miniosiedle z mikroskopijnym placem zabaw, wtłoczone w ciasną zabudowę i pozbawione miejsc postojowych dla aut, kilkunastometrowe „apartamenty inwestycyjne” i powstające w błyskawicznym tempie „osiedla łanowe”. Patologii na rynku mieszkaniowym jest tak dużo, że doczekały się wspólnej nazwy. To patodeweloperka, określenie upowszechnione przez miejskich aktywistów, które weszło do codziennego języka.

Polityka 46.2021 (3338) z dnia 08.11.2021; Rynek; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Patomieszkanie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020