Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Myśli na czarną godzinę

Myśli na czarną godzinę. Czy inflacja zabije demokrację?

Korporacje, takie jak Apple i Google, pływają w gotówce. W istocie jednak fakt nadmiaru gotówki w sejfach technologicznych gigantów jest najlepszą ilustracją problemu – nie ma w co inwestować. Korporacje, takie jak Apple i Google, pływają w gotówce. W istocie jednak fakt nadmiaru gotówki w sejfach technologicznych gigantów jest najlepszą ilustracją problemu – nie ma w co inwestować. Max Skorwider
Światowa gospodarka powoli wydobywa się z kryzysu wywołanego pandemią Covid-19. Do starej formy mierzonej wysokim wzrostem PKB już jednak nie wróci, ostrzegają ekonomiści. To zaś oznacza zagrożenie dla systemów demokratycznych – czy przetrwają, nie mogąc obiecać stałego wzrostu dobrobytu?
Jakość życia tylko do pewnego stopnia związana jest z dochodami, nie mniej ważna jest jakość relacji społecznych, poziom nierówności i poczucie sprawiedliwości.PantherMedia Jakość życia tylko do pewnego stopnia związana jest z dochodami, nie mniej ważna jest jakość relacji społecznych, poziom nierówności i poczucie sprawiedliwości.

Koniec wzrostu ogłosił już w 2014 r. prominentny amerykański ekonomista prof. Lawrence Summers z Uniwersytetu Harvarda, m.in. sekretarz skarbu za prezydentury Billa Clintona. O pandemii nikt jeszcze wtedy nie myślał, ale świat właśnie podsumowywał konsekwencje globalnego kryzysu finansowego, jaki wybuchł w 2008 r. po upadku banku Lehman Brothers. Summers w głośnym wykładzie podczas konferencji National Association for Business Economics przekonywał, że nadszedł czas trwałej stagnacji (secular stagnation) dla gospodarek uprzemysłowionych, czyli krajów wysokorozwiniętych.

Polityka 7.2022 (3350) z dnia 08.02.2022; Rynek; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Myśli na czarną godzinę"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >