Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Rynek

Kto strajkuje, nie głoduje

Strajk w Solarisie: ile kosztował jedną i drugą stronę

Solaris chwali się, że w swojej 26-letniej historii firma wyprodukowała już ponad 20 tys. autobusów, a jej produkty zawojowały świat od Berlina, przez Ateny, po Dubaj. Solaris chwali się, że w swojej 26-letniej historii firma wyprodukowała już ponad 20 tys. autobusów, a jej produkty zawojowały świat od Berlina, przez Ateny, po Dubaj. Jan Graczyński / EAST NEWS
Przez ponad pięć tygodni robotnicy zakładów Solaris sprawdzali, czy w Polsce opłaca się strajkować. Odpowiedź może być zachęcająca dla tych, którzy tak jak oni czują, że pracują, ale nie czują, że zarabiają.
Wojciech Jasiński, to on rozkręcił strajk w Solarisie.Juliusz Ćwieluch Wojciech Jasiński, to on rozkręcił strajk w Solarisie.

W podpoznańskich zakładach produkujących autobusy Solaris strajkowali i wygrali po wielkopolsku. Po 38 dniach najdłuższego protestu od końca transformacji ustrojowej załoga uznała, że osiągnęła swoje cele i zakończyła strajk. Ale jego konsekwencje dopiero przed nami, bo w kolejce są już następne prywatne firmy, w których strajków nie pamiętają od ponad 20 lat albo które nie strajkowały nigdy. – Polacy już od dawna nie chcą pracować za najniższą krajową, ale nie każdy pracodawca to rozumie.

Polityka 11.2022 (3354) z dnia 08.03.2022; Rynek; s. 43
Oryginalny tytuł tekstu: "Kto strajkuje, nie głoduje"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >