Rynek

Magazyn bardziej zielony

Ważnym elementem wpływu każdego magazynu na środowisko jest jego zapotrzebowanie na prąd. Ważnym elementem wpływu każdego magazynu na środowisko jest jego zapotrzebowanie na prąd. Shutterstock
Lepsza efektywność i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii pomagają zmniejszyć negatywny wpływ obiektów przemysłowych na środowisko.

Jadąc przez Polskę, czy to pociągiem, czy samochodem, trudno nie zauważyć ogromnej liczby inwestycji magazynowych. Zlokalizowane często przy liniach kolejowych, autostradach i drogach ekspresowych są świadectwem rozwoju gospodarczego, ale także sporym wyzwaniem dla środowiska. Potrzeba takich przestrzeni, aby obsłużyć zarówno handel tradycyjny, jak i internetowy. Jednak równocześnie zagrożenia dla naszej planety są coraz poważniejsze, a dalszy wzrost gospodarczy w sposób niezrównoważony będzie pogłębiał zmiany klimatyczne i zwiększał zanieczyszczenie środowiska. To dlatego dzisiaj nadrzędnym celem musi być budownictwo ekologiczne, także w sektorze magazynowym, który – podobnie jak inne dziedziny gospodarki – ma przed sobą ogromne wyzwanie: minimalizację negatywnego wpływu swoich inwestycji na środowisko.

Jakie środki mogą w tym pomóc? – Jednym z założeń zrównoważonej polityki SEGRO jest osiągnięcie zerowej emisyjności obiektów do 2030 r. „Zielony’’ magazyn projektowany jest zatem tak, aby ograniczyć produkcję zanieczyszczeń i zoptymalizować zużycie mediów zarówno na etapie konstrukcyjnym, jak i użytkowania. De facto największy wpływ na środowisko naturalne magazyn ma właśnie na tym drugim etapie, dlatego już podczas projektowania budynku wykorzystujemy Building Information Modeling (BIM), który pozwala na maksymalizację ergonomii obiektu oraz stanowi kompletne źródło informacji o magazynie. Z kolei w trakcie budowy korzystamy z coraz większej ilości materiałów z recyklingu, z produktów lokalnych, ale przede wszystkim z komponentów najwyższej jakości. Dzięki nim podczas użytkowania magazyn jest dobrze izolowany, co zapobiega niepotrzebnym stratom ciepła. Stosujemy dodatkowe uszczelnienia doków, ogrzewamy pompami ciepła, dbamy o dobrej jakości wentylację – opisuje Waldemar Witczak, dyrektor regionalny w SEGRO.

Polityka 14.2022 (3357) z dnia 29.03.2022; Transport, spedycja, logistyka; s. 66
Reklama