Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Zimno a wojna

Zimno a wojna. Czy Polsce wystarczy gazu? Robi się nerwowo

Terminal LNG w Świnoujściu Terminal LNG w Świnoujściu EAST NEWS
Europa szuka sposobów uwolnienia się od rosyjskiej ropy i gazu. Polityka walczy z ekonomią, moralność z racjonalnością. Co zrobić, żeby zimą nie zabrakło paliw? Sytuacja jest dużo gorsza, niż twierdzi polski rząd.
Piotr Woźniak o wpuszczeniu koncernu MOL do Polski: „Węgierski MOL jest faktycznym, wieloletnim partnerem biznesowym i sojusznikiem Gazpromu. Grzech polskich polityków polega na tym, że zaprosiliśmy twardego sojusznika Putina do Polski”.Darek Delmanowicz/PAP Piotr Woźniak o wpuszczeniu koncernu MOL do Polski: „Węgierski MOL jest faktycznym, wieloletnim partnerem biznesowym i sojusznikiem Gazpromu. Grzech polskich polityków polega na tym, że zaprosiliśmy twardego sojusznika Putina do Polski”.

Dzwonki alarmowe na ulicy Bielańskiej w Warszawie, gdzie urzęduje Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, rozdzwoniły się, gdy Piotr Woźniak rozpoczął ofensywę medialną. Niegdyś minister gospodarki w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, potem wiceminister środowiska w rządzie Donalda Tuska, a do niedawna (2015–20) prezes PGNiG, ostro atakuje Orlen za to, że kupuje rosyjską ropę i paliwa. Dla Obajtka jest jasne, że to nie atak Woźniaka na Orlen, ale Piotra Naimskiego na niego samego.

Naimski – pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej – to najgroźniejszy wróg Obajtka. Jest jedną z najważniejszych osób w PiS, wieloletnim twórcą polityki energetycznej partii. Źle zniósł fakt, że były wójt z Pcimia (o czym lubi przypominać), człowiek o pokolenie młodszy, tak zawładnął wyobraźnią prezesa PiS, że ten pozbawił Naimskiego większości władzy. To o względy Obajtka zabiega dziś premier i ministrowie, to on usuwa ludzi Naimskiego ze spółek Skarbu Państwa i daje do zrozumienia, że się z nim nie liczy.

Dziś prezes Orlenu rozdaje karty w polityce energetycznej Polski, zwłaszcza na odcinku paliwowo-gazowym. Fundamentem jego władzy ma być super-Orlen, koncern multienergetyczny powstały w wyniku fuzji z Lotosem i PGNiG. Nie jest tajemnicą, że ten pomysł nie podoba się Naimskiemu. Ale o tym głośno nie mówi. „Puls Biznesu” napisał kiedyś, że w tej sprawie milczy najgłośniej.

Milczek i jego głos

Naimski w ogóle jest milczkiem i człowiekiem cienia. Woli, by mówili jego współpracownicy i wierni wyznawcy. Jednym z najważniejszych jest Piotr Woźniak, człowiek złotousty, któremu wojna w Ukrainie dała szansę na otwarcie nowego frontu w wojnie z Obajtkiem. „Jeśli chciwością chcemy usprawiedliwić płacenie przez nas codziennie – tankując samochód, zapalając gaz w kuchence – za śmierć ludzi na Ukrainie, to jest absolutnie moralnie nie do zniesienia” – zaatakował w „Faktach” TVN.

Polityka 22.2022 (3365) z dnia 24.05.2022; Rynek; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Zimno a wojna"
Reklama