Rynek

Spotkanie bez zobowiązań. Jakie było Światowe Forum Miejskie w Katowicach?

11. Światowe Forum Miejskie w Katowicach 11. Światowe Forum Miejskie w Katowicach mat.pr. / Facebook
11. Światowe Forum Miejskie zgromadziło 10 tys. gości ze 174 krajów i 6 tys. uczestników online. Było przestrzenią wymiany wizji i koncepcji samorządowców, urbanistów i członków organizacji międzynarodowych oraz okazją do wspólnego wypracowania rozwiązań i narzędzi przybliżających miasta do realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ.

W czwartek 30 czerwca zakończyło się trwające pięć dni Światowe Forum Miejskie – wydarzenie organizowane co dwa lata przez UN-Habitat (agendę ONZ ds. osiedli ludzkich). W tym roku po raz pierwszy miało miejsce w Polsce, a dokładniej – w Katowicach. Powodem wyboru tego miasta jest jego transformacja z ośrodka górniczego w centrum innowacji i technologii. Dyskusje podczas WUF 11 (World Urban Forum) prowadzone były pod hasłem „zmieniać miasta dla ich lepszej przyszłości”, co samo w sobie brzmi jak utarty frazes, jednak tematy poruszane podczas forum pokazały, jak wiele pozostało jeszcze do zrobienia w kwestii rozwoju miast.

Czytaj także: W jakich miastach powinien żyć człowiek w przyszłości?

Do Katowic przyjechało ponad 10 tys. osób ze 174 krajów, a pozostałe 6 tys. uczestniczyło w forum poprzez transmisję online. Znaczna część uczestników pochodziła z państw Afryki, Ameryki Południowej i Azji, co może sugerować, że wydarzenie, jakim jest WUF, w krajach Globalnego Południa traktowane jest jako istotna szansa rozwojowa. Z drugiej strony zabrakło wyraźnej obecności najważniejszych przedstawicieli Unii Europejskiej i zachodnioeuropejskich metropolii, którzy mogliby podzielić się swoim doświadczeniem w budowaniu dobrze funkcjonujących miast i zadeklarować wsparcie.

Czytaj także: Dlaczego budujemy nasze miasta na skróty

Ponad 500 paneli, 700 prelegentów

Podczas WUF 11 przeprowadzono blisko 500 paneli i wydarzeń, a udział w nich wzięło ponad 700 prelegentów.

Reklama