Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Rynek

Wieczyste kolejki

Wpis do księgi wieczystej: ile można czekać? Najgorzej wpaść w kolejkę „niepilne”

Wydziałów ksiąg wieczystych jest 300, ale na kolejki ludzie narzekają w 50 największych miastach, wszędzie tam, gdzie buduje się najwięcej mieszkań. Wydziałów ksiąg wieczystych jest 300, ale na kolejki ludzie narzekają w 50 największych miastach, wszędzie tam, gdzie buduje się najwięcej mieszkań. PantherMedia
Sądowe wydziały ksiąg wieczystych dławią coraz potężniejsze korki, na wpisy czeka się nawet ponad rok. To pogłębia nerwowość na rynku nieruchomości, utrudnia transakcje, pozwala bankom nakładać dodatkowe opłaty. Ministerstwo Sprawiedliwości tradycyjnie jest bezradne i bezczynne.
W Warszawie i Gdańsku na wpis do ksiąg wieczystych czeka się najdłużej – nawet kilkanaście miesięcy.Patryk Sroczyński W Warszawie i Gdańsku na wpis do ksiąg wieczystych czeka się najdłużej – nawet kilkanaście miesięcy.

Aneta i Bartosz z Warszawy na wpis do księgi wieczystej kupionego od dewelopera mieszkania czekają już dziesięć miesięcy. W każdym miesiącu za to niezawinione przez nich czekanie bank dolicza sobie prawie 800 zł do raty ich kredytu. Nazywa to marżą pomostową, ale zdaniem Anety to rodzaj dodatkowego ubezpieczenia, skoro wierzyciel ciągle nie może zabezpieczyć kredytu na ich hipotece, bo tej po prostu jeszcze nie ma. W banku powiedzieli im, że płacą za ryzyko, jakie w związku z czekaniem na wpis ponosi bank.

Polityka 41.2022 (3384) z dnia 04.10.2022; Rynek; s. 41
Oryginalny tytuł tekstu: "Wieczyste kolejki"
Reklama