Rynek

Decyzja rządu. USA zbudują nam elektrownię atomową

Premier Mateusz Morawiecki Premier Mateusz Morawiecki Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
Po ostatnich owocnych rozmowach z wiceprezydent USA Kamalą Harris i sekretarz energii Jennifer Granholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii Westinghouse – poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki.

„Silny sojusz daje gwarancje powodzenia wspólnych inicjatyw. Dziękuję ambasadzie USA za współpracę. Uchwała Rady Ministrów w środę" – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Na tweeta premiera odpowiedziała wiceprezydent USA Kamala Harris. „W rozmowach z premierem Polski Mateuszem Morawieckim, w Warszawie i telefonicznie, dałem jasno do zrozumienia, że partnerstwo USA w tym projekcie jest dla nas wszystkich korzystne: możemy zaradzić kryzysowi klimatycznemu, wzmocnić europejskie bezpieczeństwo energetyczne i pogłębić amerykańsko-polską relację strategiczną” – napisała.

Czytaj też: Nasz sen o atomie

Pierwszą elektrownię mają zbudować USA

Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił w rozmowie z PAP, że przyjęcie oferty amerykańskiej to bardzo ważny moment. „Energia atomowa będzie ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski” – ocenił. Potwierdził informację z tweeta premiera, że w środę 2 listopada rząd przyjmie uchwałę w tej sprawie.

„Amerykanie wybudują pierwszą elektrownię atomową. O możliwych projektach rozmawiamy również z naszymi pozostałymi krajami partnerskimi” – dodał rzecznik. Amerykańska oferta budowy elektrowni jądrowej, współpraca w ramach Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego były głównymi tematami rozmów podczas spotkania minister klimatu i środowiska Anny Moskwy oraz wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina z sekretarz energii USA Jennifer Granholm 23 października w Waszyngtonie.

„Nasz kraj do końca roku wybierze technologie, w której będzie budowana pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Zależy nam, żeby tego terminu dotrzymać, tak żeby rozpoczęcie budowy w 2026 r. było realne. Oznacza to, że pierwszy reaktor mógłby zacząć pracować już w 2033 r. Polski program jądrowy zakłada budowę sześciu reaktorów oddawanych kolejno co dwa lata” – powiedziała Anna Moskwa po zakończeniu rozmów.

Czytaj też: Polska elektrownia jądrowa w ciągu roku podrożała o 80 mld zł

Szczegółowa mapa drogowa

W październiku 2020 r. Polska zawarła z USA umowę o współpracy w dziedzinie cywilnej energii jądrowej. W połowie września ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski oraz prezes firmy Westinghouse Polska przekazali Warszawie „raport koncepcyjno-wykonawczy”. Według resortu klimatu raport jest „szczegółową dwustronną mapą drogową mającą prowadzić do budowy sześciu wielkoskalowych reaktorów opartych o amerykańską technologię”.

Oprócz Amerykanów swoje oferty budowy elektrowni jądrowych złożyli Francuzi (EDF) oraz Koreańczycy (KHNP).

Czytaj też: Atomowy Sołowow. Czy to się może udać?

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyjątkowo długie wolne po Nowym Roku. Rodzice oburzeni. Dla szkół to konieczność

Jeśli ktoś się oburza, że w szkołach tak często są przerwy w nauce, niech zatrudni się w oświacie. Już po paru miesiącach będzie się zarzekał, że rzuci tę robotę, jeśli nie dostanie dnia wolnego ekstra.

Dariusz Chętkowski
04.12.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną