Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Rynek

Decyzja rządu. USA zbudują nam elektrownię atomową

Premier Mateusz Morawiecki Premier Mateusz Morawiecki Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
Po ostatnich owocnych rozmowach z wiceprezydent USA Kamalą Harris i sekretarz energii Jennifer Granholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii Westinghouse – poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki.

„Silny sojusz daje gwarancje powodzenia wspólnych inicjatyw. Dziękuję ambasadzie USA za współpracę. Uchwała Rady Ministrów w środę" – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Na tweeta premiera odpowiedziała wiceprezydent USA Kamala Harris. „W rozmowach z premierem Polski Mateuszem Morawieckim, w Warszawie i telefonicznie, dałem jasno do zrozumienia, że partnerstwo USA w tym projekcie jest dla nas wszystkich korzystne: możemy zaradzić kryzysowi klimatycznemu, wzmocnić europejskie bezpieczeństwo energetyczne i pogłębić amerykańsko-polską relację strategiczną” – napisała.

Czytaj też: Nasz sen o atomie

Pierwszą elektrownię mają zbudować USA

Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił w rozmowie z PAP, że przyjęcie oferty amerykańskiej to bardzo ważny moment. „Energia atomowa będzie ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski” – ocenił. Potwierdził informację z tweeta premiera, że w środę 2 listopada rząd przyjmie uchwałę w tej sprawie.

„Amerykanie wybudują pierwszą elektrownię atomową. O możliwych projektach rozmawiamy również z naszymi pozostałymi krajami partnerskimi” – dodał rzecznik. Amerykańska oferta budowy elektrowni jądrowej, współpraca w ramach Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego były głównymi tematami rozmów podczas spotkania minister klimatu i środowiska Anny Moskwy oraz wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina z sekretarz energii USA Jennifer Granholm 23 października w Waszyngtonie.

„Nasz kraj do końca roku wybierze technologie, w której będzie budowana pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Zależy nam, żeby tego terminu dotrzymać, tak żeby rozpoczęcie budowy w 2026 r. było realne. Oznacza to, że pierwszy reaktor mógłby zacząć pracować już w 2033 r. Polski program jądrowy zakłada budowę sześciu reaktorów oddawanych kolejno co dwa lata” – powiedziała Anna Moskwa po zakończeniu rozmów.

Czytaj też: Polska elektrownia jądrowa w ciągu roku podrożała o 80 mld zł

Szczegółowa mapa drogowa

W październiku 2020 r. Polska zawarła z USA umowę o współpracy w dziedzinie cywilnej energii jądrowej. W połowie września ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski oraz prezes firmy Westinghouse Polska przekazali Warszawie „raport koncepcyjno-wykonawczy”. Według resortu klimatu raport jest „szczegółową dwustronną mapą drogową mającą prowadzić do budowy sześciu wielkoskalowych reaktorów opartych o amerykańską technologię”.

Oprócz Amerykanów swoje oferty budowy elektrowni jądrowych złożyli Francuzi (EDF) oraz Koreańczycy (KHNP).

Czytaj też: Atomowy Sołowow. Czy to się może udać?

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Kleszcz: pospolity, łąkowy, afrykański. Dlaczego nam grożą i jak się ich pozbyć

Wiktoria Romanek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego opowiada „Polityce” o tym, jak rozróżnić kleszcze, o Narodowym Kleszczobraniu oraz tym, co robić, gdy znajdziemy kleszcza wbitego w nasze ciało lub ciało naszego czworonożnego przyjaciela.

Maciej Jaźwiecki
16.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną