Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Zamach na lichwę

Stop lichwie? Rząd uderza w branżę pożyczkową. Intencje dobre, skutek żałosny

Banki i firmy pożyczkowe mają jeszcze nadzieję na korzystne dla siebie zmiany w Senacie. Jednak nie powinny się zanadto łudzić. Banki i firmy pożyczkowe mają jeszcze nadzieję na korzystne dla siebie zmiany w Senacie. Jednak nie powinny się zanadto łudzić. Marcin Bondarowicz
Sejm uchwalił surowe przepisy mające chronić klientów przed „zbójeckimi praktykami” prywatnych firm pożyczkowych. Należy się spodziewać, że odżyje kredytowe podziemie.
Lech Mazurczyk

Są dokumenty, które rodzą się długo i w bólach. Taki m.in. jest los ustawy pod tytułem „W celu przeciwdziałania lichwie”. Przyjął ją niedawno Sejm, teraz kolej na Senat. Tymczasem z uzasadnienia do nowych przepisów wynika, że ich twórcy od dawna planowali uderzenie w branżę pożyczkową. Posłużyli się bowiem danymi pochodzącymi sprzed pięciu lat i chyba zapomnieli je uaktualnić.

Burzliwe losy ustawy są efektem napięć w samym rządzie. Za orędownika krucjaty antylichwiarskiej uchodzi środowisko ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który chętnie obsadza się w roli obrońcy najsłabszych i najbiedniejszych.

Polityka 45.2022 (3388) z dnia 31.10.2022; Rynek; s. 38
Oryginalny tytuł tekstu: "Zamach na lichwę"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?