Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Rynek

PIT kit – czyli kampania na zwrotach

PIT kit, czyli kampania na zwrotach. Nie dajmy się nabrać, to żaden prezent od PiS

Zwroty wynikają z faktu, że fiskus zabierał nam dużo więcej pieniędzy, niż mu się należało. Zwroty wynikają z faktu, że fiskus zabierał nam dużo więcej pieniędzy, niż mu się należało. Włodzimierz Wasyluk / Forum
Zwroty wynikają z faktu, że w ramach zaliczek na podatek od dochodów osobistych za 2022 r. fiskus zabierał nam dużo więcej pieniędzy, niż mu się należało.

„Dzięki rządowej obniżce podatków PIT miliony Polaków otrzymało zwrot podatków” – informują billboardy w całym kraju. Kampania sugeruje, że dobry rząd (chociaż o wysokości podatków decyduje parlament) ma dla nas kolejny prezent gotówkowy. A konkretnie: 29,4 mld zł.

Zwrot otrzymamy w ciągu 45 dni po upływie terminu złożenia zeznania podatkowego – jeśli zrobiliśmy to elektronicznie, albo w ciągu trzech miesięcy – gdy rozliczyliśmy się z fiskusem na papierze. Kampania najwyraźniej miała poprawić wizerunek premiera Morawieckiego, zaś jej zleceniodawcy mieli nadzieję, że podatnicy się nie zorientują, że po raz kolejny zostali oszukani. Wybuchła jednak awantura, bo nie zorientować się raczej trudno.

PiS nie dał, ale zabrał

Zwroty wynikają z faktu, że w ramach zaliczek na podatek od dochodów osobistych za 2022 r. fiskus zabierał nam dużo więcej pieniędzy, niż mu się należało. Ciężko było się doliczyć, ile naprawdę winni jesteśmy państwu. W połowie roku wprowadzono nieszczęsny Polski Ład – który, zgodnie z przewidywaniami, okazał się totalnym nieładem. Byliśmy chyba jedynym krajem na świecie, gdzie w jednym roku obowiązywały aż trzy systemy podatkowe i nawet Ministerstwo Finansów nie było w stanie się w tym połapać. Intuicyjnie jednak zabierało nam więcej, niż wynikało z nieustanie zmienianego w ciągu roku podatkowego prawa.

Stąd obecne zwroty. Żadnego prezentu nie dostajemy, tylko zwrot nadpłat – w dodatku mocno nadgryzionych przez inflację. Przez sporą część roku kredytowaliśmy bowiem działalność rządu, ale odsetek za to nie otrzymamy. Po drugie – o żadnej obniżce podatków nie ma mowy. Wprawdzie pierwsza stawka PIT zmalała z 17 na 12 proc., ale nasze obciążenia wzrosły o 9-proc. składkę na zdrowie, a więc w sumie wynoszą 21 proc.

Polityka 20.2023 (3413) z dnia 09.05.2023; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "PIT kit – czyli kampania na zwrotach"
Reklama