„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Cenna rada

Norweskie interesy Obajtka. Dziwne osoby, powiązania i wydarzenia w pewnej spółce Orlenu

Największa na świecie publiczna instytucja finansowa, czyli Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny, jest udziałowcem PKN Orlen. Największa na świecie publiczna instytucja finansowa, czyli Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny, jest udziałowcem PKN Orlen. Marek Lapis / Forum
Daniel Obajtek opłaca człowieka, który nadzorował bank, gdzie rosyjscy oligarchowie powiązani z Kremlem prali pieniądze. W tej norweskiej spółce Orlenu jest więcej takich zaskakujących osób i zdarzeń.
Firma doradcza Olava Fjella współpracowała nie tylko z Norwegami, ale utrzymywała w imieniu irańskich elit dobre kontakty z partnerami z Federacji Rosyjskiej.Patryk Sroczyński Firma doradcza Olava Fjella współpracowała nie tylko z Norwegami, ale utrzymywała w imieniu irańskich elit dobre kontakty z partnerami z Federacji Rosyjskiej.

Władza stworzyła sobie narzędzie, które pomoże jej usunąć z życia publicznego każdego, kto jest dla PiS niewygodny i komu niedawno powołana komisja zarzuci uleganie rosyjskim wpływom. Korekta nowelizująca projekt, zaproponowana przez Andrzeja Dudę, w niczym nie zmienia charakteru działalności tej „ruskiej komisji” i jej celów. Kilkoro ludzi będzie mogło przykleić dowolnej osobie etykietkę agenta, który „nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym”. I jeszcze wręczą wilczy bilet uniemożliwiający pełnienie funkcji państwowych. – Gdyby komisja naprawdę chciała zająć się powiązaniami wpływowych osób z otoczenia Kremla, musiałby przed nią stanąć Daniel Obajtek – mówi osoba wywodząca się ze środowiska PiS; dawniej wysoko postawiona w jednej z energetycznych spółek. – Niech prezes Orlenu odpowie, dlaczego mianował do rady dyrektorów Lotos Norge byłego prezesa Orlenu Zbigniewa Wróbla, który 20 lat temu podpisywał kontrakty na dostawę rosyjskiej ropy do Polski, i dlaczego nie pozbył się z tej spółki Olava Fjella?

Chodzi o radę dyrektorów spółki Lotos Exploration&Production Norge (LN), która po fuzji należy do Orlenu. Zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Trafiają tu ludzie bliscy prezesowi Obajtkowi. Skład rady zmienia się dość często. Jak ustaliliśmy razem z dziennikarzami śledczymi Radia Zet tylko w tym roku – już trzy razy, a w ciągu ostatnich trzech lat – dziesięciokrotnie. – Rada dyrektorów to połączenie zarządu i rady nadzorczej. Osoby działające operacyjnie i osoby kontrolujące zasiadają w jednym ciele i razem podejmują strategiczne decyzje – tłumaczy prof. Michał Romanowski z Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista w zakresie prawa handlowego.

Polityka 25.2023 (3418) z dnia 13.06.2023; Rynek; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Cenna rada"
Reklama