Rynek

Koniec Klondike nad Bałtykiem

Zalew apartamentów nad Bałtykiem. Coraz trudniej na tym zarobić. Koniec eldorado?

Zespół apartamentowców Dune Resort w Mielnie. Zespół apartamentowców Dune Resort w Mielnie. Wojciech Kryński / Forum
Nabudowano do wyboru, do koloru. Od obiektów czysto apartamentowych, przez aparthotele, po condohotele. Skończyły się deweloperskie złote czasy w nadmorskim eldorado. Na dobre czy tylko chwilowo?
Pobierowo, hotel gigant firmy Gołębiewski.Wojciech Matusik/Forum Pobierowo, hotel gigant firmy Gołębiewski.

Problem ze sprzedażą nieruchomości wypoczynkowych nad morzem mają teraz zarówno deweloperzy wchodzący z nową ofertą, jak i właściciele apartamentów, którzy z różnych względów chcieliby się ich pozbyć. – Nowych lokali na sprzedaż jest coraz więcej i są niebotycznie drogie. Ponieważ rosną koszty materiałów i robocizny, nie ma specjalnie pola do obniżki – relacjonuje Mirosław Król, ekspert finansowy, który wraz z partnerami prowadzi biuro nieruchomości. Jego biuro miało kilku klientów, którzy chcieli sprzedać apartamenty kupione ileś lat temu. – Zainteresowanie – ocenia – było mierne. Kończyło się na rozmowie wstępnej.

– Tyle jest tego nad morzem i w górach, że ten rynek zwolnił, już się nasycił – diagnozuje Marlena Kosiura, analityczka rynku, założycielka portalu inwestycjewkurortach.pl. Serwis internetowy Business Insider ujął sprawę dosadnie: „Deweloperzy zalali brzegi Bałtyku apartamentami. Teraz muszą na nich zarobić”.

Nakręcanie

– W 2020 r. w wakacje sprzedaliśmy w Rogowie 180 lokali – wspomina Mateusz Lachowicz z Shellter Hotel&Apartments. – Kolejka jak do mięsnego stała. Rezerwacje robiliśmy na 15 minut, zamiast na 12 dni. Ale to była anomalia.

A było co sprzedawać: 550 apartamentów w ciągu 3,5 roku. Na starcie liczyli za metr kw. po 10 tys. zł netto (trzeba dodać 23 proc. VAT), pod koniec trzy razy tyle. A to nie Sopot czy Świnoujście, kurorty całoroczne. Miejsce jest piękne, dziewicze, między Bałtykiem a przymorskim jeziorem Resko, ale wybitnie sezonowe. W pobliżu jeden sklep i jedna restauracja. Całoroczna baza gastronomiczna i rozmaite atrakcje będą, gdy Shellter ukończy budowę 5-gwiazdkowego hotelu (w planach maj 2024 r.

Polityka 37.2023 (3430) z dnia 05.09.2023; Rynek; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Koniec Klondike nad Bałtykiem"
Reklama