Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Koniec Klondike nad Bałtykiem

Zalew apartamentów nad Bałtykiem. Coraz trudniej na tym zarobić. Koniec eldorado?

Zespół apartamentowców Dune Resort w Mielnie. Zespół apartamentowców Dune Resort w Mielnie. Wojciech Kryński / Forum
Nabudowano do wyboru, do koloru. Od obiektów czysto apartamentowych, przez aparthotele, po condohotele. Skończyły się deweloperskie złote czasy w nadmorskim eldorado. Na dobre czy tylko chwilowo?
Pobierowo, hotel gigant firmy Gołębiewski.Wojciech Matusik/Forum Pobierowo, hotel gigant firmy Gołębiewski.

Problem ze sprzedażą nieruchomości wypoczynkowych nad morzem mają teraz zarówno deweloperzy wchodzący z nową ofertą, jak i właściciele apartamentów, którzy z różnych względów chcieliby się ich pozbyć. – Nowych lokali na sprzedaż jest coraz więcej i są niebotycznie drogie. Ponieważ rosną koszty materiałów i robocizny, nie ma specjalnie pola do obniżki – relacjonuje Mirosław Król, ekspert finansowy, który wraz z partnerami prowadzi biuro nieruchomości. Jego biuro miało kilku klientów, którzy chcieli sprzedać apartamenty kupione ileś lat temu. – Zainteresowanie – ocenia – było mierne. Kończyło się na rozmowie wstępnej.

– Tyle jest tego nad morzem i w górach, że ten rynek zwolnił, już się nasycił – diagnozuje Marlena Kosiura, analityczka rynku, założycielka portalu inwestycjewkurortach.pl. Serwis internetowy Business Insider ujął sprawę dosadnie: „Deweloperzy zalali brzegi Bałtyku apartamentami. Teraz muszą na nich zarobić”.

Nakręcanie

– W 2020 r. w wakacje sprzedaliśmy w Rogowie 180 lokali – wspomina Mateusz Lachowicz z Shellter Hotel&Apartments. – Kolejka jak do mięsnego stała. Rezerwacje robiliśmy na 15 minut, zamiast na 12 dni. Ale to była anomalia.

A było co sprzedawać: 550 apartamentów w ciągu 3,5 roku. Na starcie liczyli za metr kw. po 10 tys. zł netto (trzeba dodać 23 proc. VAT), pod koniec trzy razy tyle. A to nie Sopot czy Świnoujście, kurorty całoroczne. Miejsce jest piękne, dziewicze, między Bałtykiem a przymorskim jeziorem Resko, ale wybitnie sezonowe. W pobliżu jeden sklep i jedna restauracja. Całoroczna baza gastronomiczna i rozmaite atrakcje będą, gdy Shellter ukończy budowę 5-gwiazdkowego hotelu (w planach maj 2024 r.

Polityka 37.2023 (3430) z dnia 05.09.2023; Rynek; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Koniec Klondike nad Bałtykiem"
Reklama