Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Tusku, pomożesz górnikom? Wydobycie spada, pensje rosną, nowy rząd będzie miał kłopot

Skład węgla Skład węgla Michał Kość / Forum
Koniec roku w górnictwie. Barbórkowa amnestia, barbórkowe nagrody, coraz mniej węgla, coraz większy import. I widmo upadłości największej spółki węglowej w Europie.

Zbliża się Barbórka – dla górników świąteczny czas. Będą nagrody równe średniej pensji, awanse, odznaczenia, karczmy piwne, rubaszne śpiewy... Będzie się działo. A niebawem, na początku przyszłego roku, „czternastka”, kolejna dodatkowa pensja dla kamratów. Przed laty, jeszcze za PRL, pomyślana jako nagroda z zysku, i choć go najczęściej nie było i nie ma, to weszła na orbitę wynagrodzeń i nie ma mocnych, aby ją z niej zdjąć. Tak więc choć przyczynek do nagrody marny, to przecież jakoś trzeba ją dać.

Czy się stoi, czy się leży

Świadomość tej zakłamanej sytuacji jest wśród górników obecna i budzi obawy, choć wielu pewnie uważa, że coroczny profit, czy się stoi, czy się leży – się należy. Po prostu. Tymczasem gołym okiem widać, że dobrze się nie dzieje. Na dodatek w robocie, jak w robocie, różne rzeczy się zdarzają. Tu oddział nie wykonał planu, tam posypały się upomnienia i nagany, gdzieś znowu ukarano hajerów za łamanie przepisów BHP... Każda z takich kar porządkowych na mocy górniczego regulaminu ma wpływ na wielkość dodatkowego wynagrodzenia. No, powinna mieć.

Tym bardziej że wiele wykroczeń i wypadków, które dzieją się pod ziemią, jest zamiatana pod dywan. To temat tabu. „Tylko w tym roku odnotowano oficjalnie ponad tysiąc wypadków, większość w śląskich kopalniach. Niestety normą jest, że część zdarzeń jest ukrywana – wypadki tuszuje się dla świętego spokoju – przyznaje jeden z inspektorów BHP zatrudniony w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. (...) Sytuacje, w których w kopalniach dochodzi do wypadków przy pracy, które nie są oficjalnie zgłaszane, a wszystko zamiatane pod dywan, są nagminne – mówią pracownicy państwowych gigantów w branży: Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Polskiej Grupy Górniczej i Tauron Wydobycie” (źródło: Onet).

Reklama