Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Rynek

Ośrodek wsparcia

KOWR hojny i dojny dla swoich. Przekręt gonił przekręt, może zabraknąć prokuratorów

Na rozliczenie i ukaranie winnych raczej się nie zanosi, beneficjenci tych transakcji pozostają anonimowi. Na rozliczenie i ukaranie winnych raczej się nie zanosi, beneficjenci tych transakcji pozostają anonimowi. Marcin Bondarowicz
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa to kolejna instytucja stworzona przez poprzednie rządy, w której publiczne pieniądze przerabiano na prywatne. Dla obcych surowa, dla swoich hojna i dojna.
W dyspozycji KOWR znajduje się 1,3 mln ha państwowych gruntów, których KOWR nie sprzedaje. Woli je dzierżawić, a opłaty zasilają jego konto.yelenayemchuk/PantherMedia W dyspozycji KOWR znajduje się 1,3 mln ha państwowych gruntów, których KOWR nie sprzedaje. Woli je dzierżawić, a opłaty zasilają jego konto.

Kupując od prywatnych właścicieli działkę o powierzchni 3,6 tys. m kw., Joanna Knap zobaczyła, co zwykłemu obywatelowi może zrobić władza. Działka znajduje się nad Świdrem, we wsi Kopki w gminie Wiązowna. Joanna Knap, mieszkanka Sulejówka, kupiła tu kawałek ziemi, na której jej córka z mężem postanowili zbudować dom wraz z pracownią ceramiczną, z której zamierzali się utrzymywać. Sprzedającymi byli starsi, 80-letni państwo W. z Warszawy. Działkę parę lat wcześniej darował im syn. Transakcję kupna-sprzedaży przeprowadzono notarialnie 26 października 2020 r. Umowa była warunkowa, zgodę na sprzedaż prywatnej działki prywatnemu nabywcy musiało jeszcze wydać nadleśnictwo, działka porośnięta była bowiem starymi sosnami. Zgodnie z ustawą o lasach, uchwaloną przez PiS, dawało to lasom państwowym prawo pierwokupu gruntu. Nadleśnictwo Celestynów uznało jednak, że z prawa pierwokupu tej małej działki nie skorzysta.

Nikt niczego tu nie sadził

Parę tygodni później państwo W., czyli sprzedający, a także kupująca Joanna Knap otrzymali pismo z KOWR (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa), który także rościł sobie prawo pierwokupu prywatnej działki, tyle że dzięki ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. Autor pisma zawiadamiał, że zawarta przez obie strony umowa notarialna jest nieskuteczna. W świetle pisma z KOWR zarówno sprzedający, jak i kupująca złamali prawo dwa, a nawet trzy razy. Najpierw uczynili to starsi państwo W., myśląc, że wolno im dysponować swoją własnością, choć działkę posiadali krócej niż pięć lat, a przed upływem tego czasu próba jej odsprzedaży traktowana jest jak spekulacja. Ustawa z 2016 r. tego zabrania. Powinni zwrócić się do KOWR o pozwolenie na sprzedaż, jeśli są w stanie udowodnić swój wyjątkowo ważny interes życiowy. Na przykład, że z powodu choroby nie mogą prowadzić działalności rolniczej (której nigdy nie prowadzili).

Polityka 22.2024 (3465) z dnia 21.05.2024; Rynek; s. 41
Oryginalny tytuł tekstu: "Ośrodek wsparcia"
Reklama