Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Rynek

Kabel pęka

Katastrofa energetyczna, jaką przeżył Szczecin, pokazuje, że wszyscy wisimy na cienkim elektrycznym kablu. Gdy się urwie, nasze życie zamiera. Szczecin na własnej skórze poznał, jak złudne jest nasze poczucie energetycznego bezpieczeństwa.

Politycy od dawna przekonują nas, że bezpieczeństwo energetyczne to nie prąd elektryczny. To gaz z Norwegii i ropa z Azerbejdżanu, zaś zagrożeniem jest Łukoil i Gazprom. Tymczasem okazuje się, że prawdziwe zagrożenie fundujemy sobie sami. Polska elektroenergetyka trzeszczy w szwach i nikt się tym szczególnie nie przejmuje. Zaniedbania narastają. Sieci przesyłowe wymagają pilnego remontu i modernizacji, za chwilę zaczną padać ze starości bloki w elektrowniach i będziemy musieli importować prąd. Tylko nie wiadomo jak, bo nie budujemy linii transgranicznych.

Na modernizację sieci przesyłowych trzeba w najbliższym czasie wydać 8,6 mld euro. A to przecież tylko ułamek czekających nas wydatków: miliardów potrzeba na nowe bloki w elektrowniach, na energię odnawialną (której domaga się od nas UE), na ochronę środowiska (bo za emisję CO2 trzeba będzie płacić).

Rząd PiS podzielił Polskę na udzielne księstwa energetyczne rządzone przez lokalne państwowe monopole. Wyeliminował w ten sposób mechanizmy rynkowe, które mogłyby sprzyjać modernizacji i nowym inwestycjom. Dla branży elektroenergetycznej ważniejszym problemem są dziś przywileje socjalne (najbardziej rozbudowane w całej gospodarce). Solidarność energetyków ogłosiła właśnie, że w ich obronie szykuje się do strajku generalnego. 

  
 

Reklama

Czytaj także

Archiwum Polityki

Niepokorni

Historię PRL odmierza kilka dat społecznych protestów przeciw ludowej władzy, zwykle brutalnie lub krwawo tłumionych. W 1956 r. – czerwiec, w 1968 r. – marzec, w 1970 r. – grudzień, w 1976 r. – znów czerwiec... I gdyby nie tamte zdarzenia sprzed 30 lat, nie byłoby pewnie sierpnia 1980 r. i wyjątkowej polskiej drogi do wolności.

Marcin Kołodziejczyk
13.05.2006
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną