Rynek

Maskarada na pomoście

Spór o pomostówki nie toczy się tylko o uprawnienia do nich. Tu chodzi o coś dużo ważniejszego.

Zaostrza się konflikt o pomostówki. Liderzy zjednoczonych w tej sprawie związków zawodowych, wspierani przez prezydenta i opozycję, zapowiadają twardą walkę. Linia podziału zarysowała się jasno – po jednej stronie stoją „oni”, czyli uparty rząd PO-PSL, który usiłuje przywilej przechodzenia na wcześniejsze emerytury zachować tylko dla grupy 250 tys. osób (obecnie uprawnionych jest ponad milion). Po przeciwnej „strona społeczna”.

To podział pozorny, tak jak i prawdziwy spór nie toczy się tylko o uprawnienia do pomostówek. Chodzi w nim o coś dużo ważniejszego – o przyszłość. Jeśli większa niż obecnie część społeczeństwa nie zacznie pracować – to już w 2030 r. na jednego pracującego przypadać będzie dwóch emerytów. Ile tym młodym dziś pokoleniom zostanie na utrzymanie ich rodzin?

Nie ma społeczeństwa, które mogłoby taki ciężar udźwignąć, dlatego kraje UE zlikwidowały specjalne przywileje emerytalne, a teraz zabrały się za wydłużanie okresu aktywności zawodowej. Ograniczenie prawa do wcześniejszych emerytur to tylko pierwszy krok do celu. Muszą być następne: zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, a potem jego wydłużenie, prawdziwa reforma KRUS i emerytur mundurowych. Jeśli naprawdę ma być realizowana zasada solidarności, również międzypokoleniowej, niektórych przywilejów nie da się utrzymać. Wielka szkoda, że prezydent i opozycja są albo tak ślepe, albo – co bardziej prawdopodobne – tak cyniczne. W przypadku związków zawodowych prezentowanie wąskiego egoizmu jako interesu społecznego to tylko tradycyjna maskarada.

  

Polityka 45.2008 (2679) z dnia 08.11.2008; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 7
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Fiat 126p. Polski Volkswagen, tylko trochę mniejszy

Gdyby szukać materialnego symbolu gierkowskiej dekady, Polski Fiat 126p byłby jak znalazł. To za sprawą tego małego autka zaczęła się w PRL era masowej motoryzacji. Bo samochód – obok własnego mieszkania – miał być najbardziej widomym znakiem dobrobytu Polaków.

Adam Grzeszak
12.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną