To nie jest kryzys. To Kryzys. Jego skutkiem nie będzie zwykła cykliczna korekta gospodarcza. Będzie nim – a częściowo już jest – istotna zmiana mentalna, polityczna, systemowa, cywilizacyjna, ideologiczna i geopolityczna.
By wprowadzić euro, konieczna jest poprawka konstytucyjna. Czy dojdzie przy tej okazji do politycznych targów?
Spór o pomostówki nie toczy się tylko o uprawnienia do nich. Tu chodzi o coś dużo ważniejszego.
Jak po roku oceniać rząd Donalda Tuska, dobry jest on czy nie bardzo? Zwłaszcza że słychać całkowicie sprzeczne opinie. Jak w ogóle oceniać kolejne rządy, wedle jakich kryteriów?
W sierpniu 1920 r., u progu Drugiej Rzeczpospolitej, zdarzył się pierwszy cud. Polska zatrzymała ofensywę bolszewicką i uratowała Europę przed eksportowaną rewolucją. Drugi cud miał miejsce w 1989 r. Polacy założyli Trzecią RP i zmienili historię Europy.
Decyzją sądu oddalony został wniosek o areszt i oskarżany o korupcję prezydent Sopotu Jacek Karnowski będzie odpowiadał z wolnej stopy. Nadal grozi mu 10 lat więzienia.
O godz. 21.23 dyspozycyjna Angelika W. wbiła Intercity nr 1403 w tył osobowego nr 7717. Jej partnerka na zmianie, Janina N., uciekła. Przyczyn katastrofy było kilka. W tym zwykły pech.
Kryzys przygna Polaków z emigracji do kraju szybciej niż przewidywano.
Jeśli gdzieś na świecie rozwodzi się międzynarodowa para, zwykle stają tam po stronie swojego obywatela. Ale nie w Polsce.
W Polsce trwa wycinka drzew przydrożnych i golenie miejskich na taką skalę, że wygląda to na powszechną fobię. Ale to tylko interes.
Wielu wieszczy koniec UE, w której zaczynają dominować narodowe egoizmy. Unia rzekomo wraca tam, skąd przyszła: do luźnego związku gospodarczego.
Rozmowa z Jackiem Rostowskim, ministrem finansów
Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, chce złamać monopol Telekomunikacji Polskiej SA. Na pół. W tych dniach światło dzienne ujrzał raport, z którego wynika, że narodowego operatora trzeba podzielić. Mogą na tym skorzystać wszyscy. Nawet TP.
W Europie najwięcej Cyganów mieszka w Rumunii. Trzeba ich wyrwać z marginesu – nazywa się to inkluzją społeczną. Z punktu widzenia Europy najlepiej, gdyby rumuńscy Romowie zostali pracownikami socjalnymi – wtedy dostaną pracę przy inkludowaniu braci.
Większość przedsiębiorców boi się, że kryzys finansowy pokrzyżuje ich plany. Ale są też i tacy, którzy widzą w nim szansę na zarobek.
Czego nie wiecie o Herbercie?
To, że telenowele i seriale zdominowały telewizyjną ramówkę, jest faktem. Ale w to, że zmieniły też nasze kino i teatr, trudno uwierzyć. Tymczasem...
Medialnym hitem ostatnich Targów Książki we Frankfurcie nie była tradycyjna książka, lecz e-book. Czy to koniec epoki Gutenberga?
Bez niewielkich opowiadań, zwłaszcza tych wczesnych, które ukazują się w naszej kolekcji, Mrożek nie stałby się powszechnie stosowaną w Polsce jednostką pomiaru stopnia odchylenia sytuacji od zdrowego rozsądku.
Rozmowa z Agnieszką Duczmal, dyrygentką, szefową Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus
Jak rodziła się Polska i młodsza Europa.
Nic tak nie cieszy przyrodników, jak piękne doświadczenia i odkrycia. Właśnie ułożono ich ranking.
Rzymian i Germanów łączyła klasyczna Hassliebe – miłość i nienawiść zarazem, ale to właśnie zmagania i współpraca między nimi ukształtowały dzisiejszą Europę.
Rozmowa z socjologiem i politologiem Radosławem Markowskim
Inaczej niż w Europie, nowa władza w USA – prezydent elekt i jego ekipa – na długo przed objęciem stanowisk uczy się rządów i tajemnic państwa. System dobrze wymyślony i finansowany z budżetu, ale nie strzeże przed ludzkimi słabościami.
Indeks moskiewskiej giełdy spadł o 70 proc. 25 najbogatszych Rosjan straciło ćwierć biliona dolarów. Raczej nie zmienią swojego trybu życia. A jak żyją inni?
W porównaniu z Węgrami mamy zdrową nie tylko gospodarkę, ale nawet politykę. Ale ich kłopoty to przestroga przed tym, do czego prowadzi partyjny paraliż i przesadne uleganie oczekiwaniom społecznym.
Rozmowa z Jerzym Gruzą o tym, dlaczego sztuka jest piękna, a dzisiejsza telewizja nudna
W Polsce na piłkarzy czyhają pułapki złych nawyków oraz miłości własnej. Za granicę trzeba wysyłać juniorów, póki nie jest za późno.
W Niemczech coraz więcej ludzi wybiera niekonwencjonalny pochówek. Zamiast trumny i metra ziemi nad wiekiem na tradycyjnym cmentarzu woli morze, łąkę, cień drzew...
Kiedy mam ochotę spotkać rówieśników – idę do filharmonii.
Telewizję więzienną Echo C-Boru robią więźniowie dla więźniów w zakładzie karnym w Czerwonym Borze niedaleko Łomży. Dociera praktycznie do każdego z prawie tysiąca osadzonych i jest chętnie oglądana.