Rynek

Dziura w ZUS

ZUS brakuje 12 mld zł. Wbrew pozorom to nie jest najgorsza wiadomość dla tych, którzy już są emerytami.

ZUS brakuje 12 mld zł. Wbrew pozorom to nie jest najgorsza wiadomość dla tych, którzy już są emerytami. Oni swoje świadczenia dostaną na czas w dotychczasowej wysokości. ZUS, prawdopodobnie, pożyczy brakujące pieniądze z banku i będzie je musiał oddać wraz z odsetkami. Ale problem jest i będzie narastał. Liczba emerytów rośnie bowiem o wiele szybciej, niż rzesza ludzi pracujących, a to z ich składek wypłaca się bieżące emerytury. Albo więc składki będą rosły, co grozi rozszerzeniem się szarej strefy, albo pracować będziemy coraz dłużej. Przywileje mundurowych i wojskowych, którzy na emerytury mogą przechodzić już po 15 latach pracy, są nie do utrzymania, finansowanie przez podatników w ponad 90 proc. świadczeń dla rolników - podobnie.

Tak naprawdę to nie ZUS ma problem, ale państwo, czyli my wszyscy. Utrzymując nieracjonalne przywileje dla jednych grup, innych Polaków wepchnie w jeszcze głębszy kryzys. Dziś należy bowiem robić wszystko, żeby była praca. Jeśli listy przywilejów się nie skróci, miejsc pracy będzie ubywać jeszcze szybciej, niż obecnie. Jako emeryci z kryzysu nie wyjdziemy, nie tędy droga. 

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Problemy psychiczne dzieci i rodzicielskie zaniedbania

Dr hab. Małgorzata Święcicka: O problemach psychicznych dzieci i rozmaitych „psychologicznych modach”, rodzicielskich zaniedbaniach i lękach na wyrost.

Joanna Cieśla
16.08.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną