Poradniki rynkowe

Węgiel w służbie ekologii

Dezyderiusz Mietlicki z bryłą nieprzetworzonego węgla brunatnego. Dezyderiusz Mietlicki z bryłą nieprzetworzonego węgla brunatnego. Mariusz Podymniak
Produkty oparte na przetworzonym węglu brunatnym świetnie nadają się do tworzenia żyznych przydomowych ogrodów, w których będziemy uprawiać zdrową żywność.

Węgiel brunatny raczej nie kojarzy się z uprawą przydomowego ogródka albo z rolnictwem, zwłaszcza tym w wydaniu ekologicznym. Raczej wiąże się go z ogromnymi elektrowniami czy kopalniami odkrywkowymi. Jednak przetworzony węgiel okazuje się zaskakującym sojusznikiem w walce z ogromną degradacją gleb w Polsce. Jej głównym powodem jest niedbałe, czasem wręcz rabunkowe ich wykorzystywanie w dwóch minionych stuleciach. Pierwsze, bardzo proste próby wykorzystania węgla brunatnego do poprawy jakości gleb przeprowadzano już w Niemczech i Polsce ponad 100 lat temu.

Polityka 18.2021 (3310) z dnia 26.04.2021; Poradnik budowlany; s. 86
Reklama

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001