Poradniki rynkowe

Węgiel w służbie ekologii

Dezyderiusz Mietlicki z bryłą nieprzetworzonego węgla brunatnego. Dezyderiusz Mietlicki z bryłą nieprzetworzonego węgla brunatnego. Mariusz Podymniak
Produkty oparte na przetworzonym węglu brunatnym świetnie nadają się do tworzenia żyznych przydomowych ogrodów, w których będziemy uprawiać zdrową żywność.

Węgiel brunatny raczej nie kojarzy się z uprawą przydomowego ogródka albo z rolnictwem, zwłaszcza tym w wydaniu ekologicznym. Raczej wiąże się go z ogromnymi elektrowniami czy kopalniami odkrywkowymi. Jednak przetworzony węgiel okazuje się zaskakującym sojusznikiem w walce z ogromną degradacją gleb w Polsce. Jej głównym powodem jest niedbałe, czasem wręcz rabunkowe ich wykorzystywanie w dwóch minionych stuleciach. Pierwsze, bardzo proste próby wykorzystania węgla brunatnego do poprawy jakości gleb przeprowadzano już w Niemczech i Polsce ponad 100 lat temu.

Polityka 18.2021 (3310) z dnia 26.04.2021; Poradnik budowlany; s. 86
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022