Są jeszcze wśród nas dobrzy ludzie

Łańcuch Gracjana
Nie ma rączek. To nic. Odkąd tato zakochał się w innej pani, sześciolatek został głównym żywicielem rodziny.
Rodzina Wojtowiczów. Od lewej Gracjan, Karolina, Oliwia, Bartek. Z tyłu Kinga i Asia
Anna Musiałówna/Polityka

Rodzina Wojtowiczów. Od lewej Gracjan, Karolina, Oliwia, Bartek. Z tyłu Kinga i Asia

Szembruk. Gdy tu rodził się Katarzynie Gracjan, Leszek kończył właśnie swoje stare życie, w którym projektował z kolegą wnętrza kościołów. Te w Grudziądzu i Chojnicach to jego robota. Dużo polował, działał w kółku myśliwskim. Dla zwierzyny sprowadził się do Szembruka. Córkę miał już na studiach, co miesiąc emeryturę na koncie, miasto było mu niepotrzebne. Aż pojechał do Indii. Wrócił i przestał polować. Nowy sens objawił mu się na Wschodzie, a następnie pokierował do domu dziecka w Wydrznie. Skrzyknął znajomych, zorganizował paczki na św. Mikołaja, warsztaty plastyczne.

Potem, w związku ze ścisłym umysłem, zaczął działać systemowo: kiedy Towarzystwo im. św. Brata Alberta poprosiło, by zaprojektował figurkę dla hojnych darczyńców, nie chciał honorarium, tylko dostępu do Banku Żywności. Mógł rozwozić ją we wsiach, z protokołów rozliczał się w Towarzystwie. Wizyty w zapadniętych domostwach z nieporadnymi, nietrzeźwymi głowami rodzin ułatwiła mu pierwsza nauka, jaką przyswoił w nowym życiu: nie oceniaj innych, niezależnie, jak ich życie ukształtowało. Oraz druga: zamiast zawieźć raz i za dużo, lepiej wspierać po trochu, lecz systematycznie.

Oczywiście czasem odchodzi się od reguły i trzeba wziąć większy zamach: na przykład kiedy w Nowym Błonowie burza zerwała dach u państwa P., to trzeba było położyć nowy.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną