Kiedy i jak zaczynać rozmowę z dziećmi o seksie?

Omijanie bociana
Na odpowiedzialne zachowania seksualne naszych dzieci pracujemy długo, zanim wejdą one w wiek dojrzewania.
Dr Sylwia Kita
Leszek Zych/Polityka

Dr Sylwia Kita

Na początku jest szok i niedowierzanie. Moje dziecko będzie miało dziecko -  wyznaje na forum internetowym zrozpaczona 36-latka. Nie przypuszczała, że jej 13-letnia córka może zajść w ciążę: przecież zaledwie zaczęła miesiączkować! Inny wpis nastoletniej dziewczyny: Jestem w ciąży, nie wiem, co robić. Pomóżcie mi.

Problem zbyt wczesnego macierzyństwa staje się coraz poważniejszy. Niedawno Polskę obiegła informacja o zagadkowych ciążach pięciu gimnazjalistek z z jednej szkoły w Ostródzie. Prokuratura i policja szukają winnych. Niezależnie od ciągu dalszego tej sprawy, jest ona kolejnym przypomnieniem o dramatycznie niskim poziomie profilaktyki seksualnej wśród młodzieży. 52 proc. respondentów badanych niedawno przez CBOS uważa, że wiedza na temat życia seksualnego, w tym środków antykoncepcyjnych, jaką obecnie młodzież otrzymuje w szkole, jest niewystarczająca. Wiedzę na temat seksu i zapobiegania ciąży nastolatkowie czerpią głównie od rówieśników – wiedzących tyle, co oni sami - oraz z Internetu – gdzie informacje nie zawsze są rzetelne. Trzy czwarte respondentów przyznało, że lekcje wychowania seksualnego powinny być obowiązkowe, a 80 proc. badanych zgodziło się ze stwierdzeniem, iż brak wiedzy na temat życia seksualnego i środków antykoncepcyjnych jest główną przyczyną przypadkowych ciąż.

Skoro w dobie globalnej seksualizacji kultury masowej nie sposób zabronić młodzieży seksu, a szkoła nie spełnia w tym zakresie swoich edukacyjnych zadań, co pozostaje? Przede wszystkim rozmawianie z dziećmi na temat współżycia. Tożsamość seksualna kształtuje się u dzieci już w wieku przedszkolnym, wtedy zauważają różnice w płci i nieustannie zadają pytania: czy siusiak służy tylko do sikania? jak robi się dzieci? jak mamusia mnie urodziła? Największym błędem rodziców lub opiekunów jest unikanie rozmowy z dziećmi na "te" tematy, twierdzenie, że są za małe i wszystkiego się dowiedzą w swoim czasie. Jak rozmawiać z małym odkrywcą? Przede wszystkim mówić prawdę, używając prostych określeń, np.: Masz w dole brzucha ukryty pojemnik pełen komórek zwanych jajeczkami. Gdy staniesz się kobietą, z tych jajeczek powstaną dzieci. Najpierw jednak jajeczka muszą się połączyć ze specjalnym nasieniem, które ma w swoim ciele mężczyzna. Gdy chłopiec stanie się mężczyzną, siusiak będzie mu służył nie tylko do siusiania. To właśnie on umieści nasienie w pojemniczku kobiety, aby jajeczko i nasienie utworzyły dziecko. Tak własnie ty powstałaś.

Takie krótkie opowiadanie pozwoli dziecku odpowiedzieć na wiele jeszcze innych pytań. Jeśli nie będziemy wmawiać dzieciom bzdur o pomocnych bocianach i magicznej kapuście – gdy dorosną, łatwiej nam będzie przekazywać nastolatkom rzetelną, a nie opartą na mitach i uprzedzeniach wiedzę o antykoncpecji. A jeśli się wstydzimy lub owej wiedzy nie posiadamy, lepiej skorzystać z fachowej pomocy specjalistów w realnym – nie w wirtualnym świecie.

 

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną