Mieszczuch nawrócony

Polska dzielnicowa
Rodzi się nowy typ mieszczucha, twierdzą socjologowie. Taki, który nie tylko w mieście żyje, ale i ochoczo angażuje się w jego rozwój.
Masowe grillowanie na trawie w berlińskim parku. Już niedługo i w naszej stolicy?
Michael Hanschke/Forum

Masowe grillowanie na trawie w berlińskim parku. Już niedługo i w naszej stolicy?

Do metropolii wracają osoby, które jeszcze nie tak dawno stąd uciekały, byle dalej od korporacyjnego drylu i nieustannej pogoni za pieniądzem. To, co kiedyś było dla nich miejscem zesłania (bo przecież trzeba jakoś zarobić na chleb), dziś staje się powodem do dumy. Miasto nie służy już wyłącznie do robienia kariery, nie jest koniecznością wynikającą z posiadanej tu pracy. To świadomy wybór, styl życia. Przywilej, a nie kara.

Już nie tylko mieszkamy w mieście, ale jesteśmy miastem, mówią socjologowie. A co za tym idzie, nie tylko korzystamy z jego uroków, ale dążymy do tego, by mieć na nie realny wpływ. Nawrócone mieszczuchy chcą same o swojej miejskiej rzeczywistości decydować, same ją kształtować. Więc łączą się we wspólnoty, zakładają fora, portale, stowarzyszenia. Debatują, uchwalają, działają.

Pospolite ruszenie

Na warszawskim Muranowie wre. Od roku działa portal Stacja Muranów, poświęcony historii osiedla (w czasie wojny istniało tu getto żydowskie). W marcu fani strony internetowej spotkali się na zebraniu założycielskim stowarzyszenia o tej samej nazwie – ściśnięci między wieszakami w atelier Joanny Klimas, projektantki mody, na rogu Nowolipek i Zamenhofa. Od tamtego czasu skrzynki pocztowe uczestników spotkania pękają od e-maili. Potem spotkali się w Pizzerii na Nowolipkach, by razem opracować dalszy plan działania.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną