Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Trudna zmiana

Zbliżająca się wiosna w wielu z nas budzi ochotę na dokonanie w życiu zmian. Dlaczego tak trudno je przeprowadzić?

Początek roku lub nadejście wiosny, gdy jakiś etap się kończy i zaczyna nowy, skłania nas do zastanawiania się nad sobą. Wierzymy, że zrobimy coś, na co od dawna mieliśmy ochotę, lub zrezygnujemy z czegoś, co nie sprawia nam satysfakcji. Najczęściej, jak ustaliło Centrum Badania Opinii Społecznej, planujemy zmiany dotyczące życia rodzinnego i osobistego, poprawy zdrowia i kondycji fizycznej, rzucania nałogów, chcemy lepiej zarabiać i mieć większą satysfakcję z pracy. Jednak bardzo często, zamiast dokonać prawdziwej zmiany, pozostajemy na etapie postanowień i deklaracji. Dlaczego?

Psychologowie uważają, że jednym z błędów jest formułowanie zbyt wielu celów, które nie mają ze sobą związku, a czasem są wręcz sprzeczne. Chcemy spędzać więcej czasu z rodziną i jednocześnie rozwijać się zawodowo albo zapisać na kurs angielskiego. Nie potrafimy też dobrze oszacować czasu, potrzebnego na spełnienie naszych postanowień. Jeśli planujemy zrobić prawo jazdy, musimy być świadomi, że w tym celu trzeba przejść kurs jazdy, a potem zdać egzamin, co nie zawsze udaje się za pierwszym razem.  Kolejny częsty błąd tkwi w ocenie wykonalności celów. Mogą wydawać się proste do realizacji, a naprawdę przekraczają nasze możliwości. Trudno nam będzie biegać codziennie przez godzinę, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy. Nie mamy odpowiedniej kondycji i łatwo nam będzie się zniechęcić. Bagatelizujemy fakt, że nasze zasoby energii do realizacji zadań, które sobie stawiamy, są ograniczone. Im celów jest więcej, tym szybciej energia się wyczerpuje, w postanowieniach coraz trudniej wytrwać. Uruchamia się błędne koło - zjedzenie ciastka kusi jako świetne remedium na zmęczenie dietą. Ważną przeszkodą są również irracjonalne przekonania i uporczywe myśli, które nas ograniczają i hamują. Lęk przed niepowodzeniem i rozpamiętywanie minionych porażek prowadzą do niezdecydowania i bierności. Takim postawom sprzyja narzucona w dzieciństwie przez rodziców nadmierna obowiązkowość, stawianie sobie zbyt wysokich wymagań.

Jak z tego wybrnąć? Formułując postanowienia warto pamiętać o pułapkach, w jakie łatwo popaść. Warto też korzystać ze wsparcia. Powiedzieć bliskim o swoich planach i celach. Można poprosić o pomoc – merytoryczną, organizacyjną, finansową, a także oczekiwać od nich zachęty. Wtedy jest szansa, że wiosna rzeczywiście okaże się czasem zmian.

 

Reklama

Czytaj także

Historia

Bitwa pod Grunwaldem i wojna golubska. Polacy i Litwini zmarnowali szansę

Polska i Litwa 600 lat temu ukróciły ekspansję Zakonu Krzyżackiego. Jednak pokój podpisany nad jeziorem Mełno, choć stał się początkiem końca państwa zakonnego, rozczarowuje.

Sławomir Leśniewski
27.09.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną