Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Komu przeszkadza Żywa Biblioteka?

Uniemożliwianie spotkań z przedstawicielami mniejszości to w gruncie rzeczy promowanie uprzedzeń. Pozbawieni kontaktu z obcymi stajemy się znacznie bardziej podatni na największe dewiacje naszych czasów, jakimi są rasizm, ksenofobia czy antysemityzm.

W ostatni piątek w Radomiu odbyła się Żywa Biblioteka, czyli spotkania z przedstawicielami grup w różny sposób naznaczonych czy stereotypizowanych – Afrykaninem, feministką, gejem. Można było porozmawiać z ateistką i katoliczką, z osobą niepełnosprawną i wegetarianinem. Jak przekonują psychologiczne badania nad kontaktem międzygrupowym, tego rodzaju spotkania to najlepszy sposób na przełamanie uprzedzeń: w bezpośredniej rozmowie odkrywamy podobieństwa, uświadamiamy sobie, jak wiele codziennych problemów utrudnia życie mniejszości.

Oczywiste walory Żywej Biblioteki nie wszystkich jednak przekonały. Po interwencji jednego z radnych władze miasta usunęły imprezę z miejskiego ośrodka kultury, przekonując, że Żywa Biblioteka jest „propagowaniem dewiacji”. Dyrekcja ośrodka kultury ugięła się pod presją polityków i zażądała usunięcia geja z listy zaproszonych gości. Organizatorzy odmówili i przenieśli całą imprezę do jednej z radomskich kawiarń.

Całe zdarzenie jest o tyle istotne, że pokazuje moc polityków w umacnianiu ksenofobii w Polsce. Uniemożliwianie tego typu spotkań to w gruncie rzeczy promowanie uprzedzeń – pozbawieni kontaktu z obcymi, stajemy się znacznie bardziej podatni na największe dewiacje naszych czasów, jakimi są rasizm, ksenofobia czy antysemityzm. 

Nieprzypadkowa jest też zdumiewająca aktywność polityków w tym właśnie miejscu i czasie. Zbliżają się wybory parlamentarne. Nie od dziś wiadomo, że w czasach kryzysu można wiele ugrać na podtrzymującej negatywne stereotypy polityce. W tym roku w Radomiu odnotowano najwyższy od lat wzrost bezrobocia. Dziś co szósty mieszkaniec Radomia to osoba bezrobotna. W powiecie radomskim stopa bezrobocia wynosi ponad 30%, a środki państwowe na aktywizację bezrobotnych zostały w tym roku ograniczone trzykrotnie.

W tym sensie niedawne zdarzenia w Radomiu mogą być zapowiedzią tego, co czeka nas w najbliższych wyborach w całej Polsce. Prowadzone w Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW analizy wyraźnie wykazały, że osoby, których sytuacja życiowa ulega gwałtownemu pogorszeniu przejawiają najwyższy poziom uprzedzeń. Osoby tracące prace i środki do utrzymania swoich rodzin poszukują prostego wyjaśnienia swojej sytuacji – nieraz przenosząc agresję na „spisek żydowski” bądź „lobby gejowskie”. Rozniecający fobie politycy mogą więc liczyć na łatwe głosy w najbliższych wyborach. Pozostaje wyłącznie zaapelować do odpowiedzialności polityków, by nie wykorzystywali tych demonów w nadchodzącej kampanii.

 

 

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Kaczyński się pozbierał, złapał cugle, zagrożenie nie minęło. Czy PiS jeszcze wróci do władzy?

Mamy już niezagrożoną demokrację, ze zwyczajowymi sporami i krytyką władzy, czy nadal obowiązuje stan nadzwyczajny? Trwa właśnie, zwłaszcza w mediach społecznościowych, debata na ten temat, a wynik wyborów samorządowych stał się ważnym argumentem.

Mariusz Janicki
09.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną