Jak Europa walczy ze stadionowymi chuliganami

Bat na bandytę
W walce z piłkarskimi chuliganami przydaje się twarde prawo, ale jeszcze bardziej twarde władze klubów.
W Genui serbscy nacjonaliści urządzili podczas meczu reprezentacji z Włochami pokaz siły.
Alessandro Garofalo/Reuters/Forum

W Genui serbscy nacjonaliści urządzili podczas meczu reprezentacji z Włochami pokaz siły.

Wciąż na piłkarskie spotkanie najłatwiej trafić idąc za migającą łuną niebieskich świateł. Policjanci na koniach, z psami, w szyku bojowym. Zamykane ulice, huk petard, wrzaski rozrywające powietrze. Tak jest wszędzie: od Rosji po Francję, od Szwecji po Grecję.

Zaraza chuligaństwa wyszła z Wysp Brytyjskich i to Anglicy pierwsi wzięli się do jej tępienia. W latach 70. i 80. tamtejsze kluby rządziły w europejskich pucharach, a wizyty ciągnących za nimi rzesz kibiców to był regularny najazd, po którym straty liczono długo. Trzeba było dopiero tragedii na stadionie Heysel w 1985 r., gdzie 39 fanów Juventusu Turyn zostało stratowanych w panicznej ucieczce po ataku chuliganów spod znaku Liverpoolu, by wojna z bandytyzmem stadionowym nabrała rozmachu. Angielskie zespoły wyrzucono na pięć lat z europejskich pucharów, a premier Margaret Thatcher za punkt honoru postawiła sobie, by taka tragedia i wstyd już nigdy się nie powtórzyły.

Chuligani dostali od Żelaznej Lady jasny przekaz: skoro zachowujecie się jak bandyci, pobłażania dla was nie będzie. Paragrafy za zakłócanie porządku publicznego już były, pozostało je stosować. Jednak dopiero cztery lata po tragedii na Heysel udało się na Wyspach przeforsować ustawę wymierzoną w piłkarskich chuliganów, która dała bat na krewkich fanów – zakaz stadionowy. Twórcy nowego prawa zakładali dość optymistycznie, że kibice przychodzą na mecze raczej popatrzeć na futbol, niż ćwiczyć kick-boxing, i trzy razy pomyślą, zanim zaryzykują wyrzucenie z trybun na kilka sezonów.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną