Magicy od piłkarskich transferów

Kupię, sprzedam, zamienię...
Dyrektor sportowy wyszukuje dla klubu piłkarzy. W tym fachu o sukcesy łatwiej, gdy ma się liczne znajomości i dryg do interesów.
Daniel Sikorski (Górnik Zabrze – Polonia Warszawa).
Jerzy Kleszcz/Newspix.pl

Daniel Sikorski (Górnik Zabrze – Polonia Warszawa).

Renomę biegłego na piłkarskim rynku transferowym Stan Valckx zyskał w PSV Eindhoven. Za jego kadencji w fotelu dyrektora sportowego przerzucano się grubymi milionami i głośnymi nazwiskami, a PSV otarł się o finał Ligi Mistrzów. Więc gdy na początku roku okazało się, że Valckx będzie szukał wzmocnień dla krakowskiej Wisły, dziwiono się, że ktoś nawykły do obracania dużymi sumami przyjął posadę w marnej polskiej lidze. Ale tuż po nominacji Holender ogłosił, że Wisły nie stać na drogich piłkarzy, a już jego głowa w tym, żeby znaleźć tanich i dobrych. Właściciel Wisły Bogusław Cupiał przez kilkanaście lat utopił w klubie górę pieniędzy, więc nareszcie mógł mieć poczucie, że trafił na właściwego człowieka.

Szybko się okazało, że Valckx to fachowiec: pieniądze, jakie klub zarobił na sprzedaży do Trabzonsporu braci Brożków (ponad 2 mln euro), wystarczyły mu na pozyskanie kilkunastu piłkarzy, a w międzyczasie Wisła, choć ciągle w budowie, została mistrzem Polski. Część konkurencji spogląda więc teraz w stronę Wisły z nieskrywaną zazdrością i po cichu idzie utartym przez Holendra śladem. Izrael był przez rodzimych dyrektorów sportowych omijany szerokim łukiem do czasu, gdy znaleziony przez Valckxa Maor Meliksson okrzyknięty został objawieniem ligi. – Ciekawy rynek, piłkarze dobrzy technicznie – przyznaje dyrektor sportowy Legii Warszawa Marek Jóźwiak.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną