Selekcja pacjentów dla ich dobra

Trzy kolory
Zadłużony gdański szpital jako pierwszy w Polsce wprowadził nowatorski system selekcji pacjentów.
Opaskowanie jest stosowane od wieków na polach walki, przeniesione zostało do ratownictwa medycznego na wypadek zdarzeń masowych.
Mateusz Ochocki/KFP

Opaskowanie jest stosowane od wieków na polach walki, przeniesione zostało do ratownictwa medycznego na wypadek zdarzeń masowych.

Otwierają się ruchome drzwi, czułe na wchodzący czynnik ludzki. Głos żeński w okienku z napisem Rejestracja: – Proszę najpierw do pokoju selekcyjnego na pomiar parametrów.

Dyżurująca w nim pielęgniarka Daria, przeszkolona selekcyjnie, ma w szufladzie jednorazowe opaski w trzech kolorach. Zawija je na nadgarstkach zgłaszających się, nie na oko, lecz ściśle wedle tabel selekcji pacjentów, zgodnie ze schematem RPM (Respiration – oddech, Perfusion – krążenie, Mental status – stan świadomości). Kolor czerwony: poniżej 10 lub powyżej 30 oddechów na minutę, nie spełnia prostych poleceń, nie może czekać. Żółty jest dla stanów pośrednich z oznakami m.in. ostrego bólu brzucha, migotania przedsionków, wykonuje proste polecenia, czas oczekiwania na przyjęcie – do jednej godziny. Zielony – dla przychodzących z banalnym bólem głowy, kleszczem, odciskiem na pięcie. Zielony będzie przepuszczał czerwonych i żółtych, czas oczekiwania do sześciu godzin.

1 sierpnia Szpitalny Oddział Ratunkowy przy Pomorskim Centrum Traumatologii w Gdańsku wprowadził innowacyjny system wstępnej segregacji pacjentów na trzy kolory, w zależności od stanu. Ma rozładować kolejki, zniechęcając zgłaszających się z tzw. włosem na pięcie, co w żargonie dr. Mariusza Pony, zastępcy szefa SOR, oznacza: z byle powodu. Fakt, włos na pięcie nie jest normą, ale też nie zagraża życiu, tymczasem ci z włosem wpędzili szpital w straszliwe długi, gdyż ze strachu przed prokuratorem robiło im się pakiet badań od ręki.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną