Szrotówek zwycięzca

Motyla noga
Pięć lat temu wydaliśmy wojnę wrednemu motylowi niszczącemu kasztanowce. Klęska na całej linii?
Szrotówek kasztanowcowiaczek.
Richard Becker/FLPA/Forum

Szrotówek kasztanowcowiaczek.

Na jednym liściu żeruje 200–300 larw, które szybko przeistaczają się w poczwarki.
Dariusz Majgier/Fotorzepa

Na jednym liściu żeruje 200–300 larw, które szybko przeistaczają się w poczwarki.

Drzewo ratowane przez wstrzykiwane preparatu Treex 2000SI.
Darek Golik/Fotorzepa

Drzewo ratowane przez wstrzykiwane preparatu Treex 2000SI.

Zaatakowane drzewa zrzuciły liście w środku lata. Kolejna jesień, a kasztanowce zamiast robić to, co jesienią zwykły robić, czyli owocować kasztanami, próbują teraz wypuszczać nowe liście, czasem nawet ponownie kwitną. Efekt działalności trzymilimetrowego motyla.

W Europie pojawił się w 1984 r., do Polski dotarł 13 lat później. Zaangażował sztaby naukowców, ekologów, samorządowców i wolontariuszy. Na jego temat zwołano dwie europejskie konferencje, wydano miliony euro na granty dla badaczy. I nic. Szrotówek kasztanowcowiaczek wygrywa na wszystkich frontach.

Zmasowany atak motylka zabija kasztanowiec biały mniej więcej po 10 latach. Pewności co do tego nie ma, bo zanim padną, najczęściej ingeruje człowiek i wycina drzewo, które zamiast zdobić – szpeci.

W Berlinie w ciągu kilku pierwszych lat inwazji zniknęła większość z 48 tys. kasztanowców.

Polacy wypowiedzieli szkodnikowi – jak to Polacy – pospolite ruszenie. Do boju stanęły gminy, zakłady oczyszczania miasta, ruszyły kampanie społeczne. W 2006 r. akcję „Pomóżmy kasztanowcom” fundacji Nasza Ziemia objęła patronatem Kancelaria Prezydenta RP. Dwa lata później w Belwederze zorganizowano specjalną konferencję na temat kasztanowców i szrotówka. Do programu dołączyły Lasy Państwowe. Przedszkolaki i uczniowie pod hasłem „Liść polecony do zamiatania” ruszyli grabić liście i – ze znacznie większym zapałem – zbierać kasztany. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży kasztanów firmom zajmującym się skupem surowców zielarskich są przeznaczane na walkę ze szkodnikiem, w tym na grabienie liści w następnym sezonie. W zeszłym roku uzbierano 10 ton kasztanów i znów jest za co grabić. Ale po kilku latach zapał trochę ostygł. Krajowy koordynator akcji „Pomóżmy kasztanowcom” Ewa Smolska-Eytner przyznaje, że mimo olbrzymich wysiłków nie ma spodziewanych rezultatów. – Ale dla nas najważniejszy jest walor edukacyjny. Zwracamy uwagę na drzewa, na ochronę przyrody. Jeżeli przy okazji uda się trochę ograniczyć działanie szkodnika, to dobrze.

Jak długo można walczyć z czymś, czego nie da się zwalczyć? – pyta prof. Gabriel Łabanowski z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, który szrotówkiem zajmuje się od samego początku inwazji. – Zwłaszcza że dziś nie mamy już żadnej broni.

Szczepić?

Jedynym niemal stuprocentowo skutecznym sposobem walki ze szkodnikiem, poza chemicznymi opryskami (których w miastach właściwie stosować nie można), jest preparat wstrzykiwany w pień kasztanowca. Takie szczepienia drzew to pomysł Amerykanów, którzy iniekcje stosują z powodzeniem na różne szkodniki i grzyby od lat 50. Emulsję do mikroiniekcji Treex 200SL opracowano w laboratorium badawczo-wdrożeniowym Pestinova w Jaworznie, a skuteczność przetestowano w Instytucie Ogrodnictwa pod kierunkiem prof. Łabanowskiego. Jest kombinacją środka, który zabija larwy szrotówka i preparatu przeciwko grzybom i czekoladowej plamistości liści.

Właśnie skończyły się ostatnie zapasy. Produkcji zaprzestano dwa lata temu, gdy wygasła unijna rejestracja. O nową nie można wystąpić, bo polskiemu producentowi, jedynemu w Europie, zabrakło podstawowego składnika. Szwajcarski koncern, który dotychczas sprzedawał abamektynę, odmówił współpracy. – Kasztanowców mamy wszystkiego 500 tys. sztuk. To dla nich za mały rynek – tłumaczy Artur Grotnik, jeden z szefów firmy Best Pest, która była producentem emulsji do iniekcji.

Ale nawet kiedy preparat jeszcze był produkowany, świat przyrodników i ekologów podzielił się na dwa zwalczające się obozy. Przeciwnicy mikroiniekcji dość skutecznie zniechęcali samorządowców do stosowania szczepień. I nie pomogło nawet to, że preparat dostał pierwszą nagrodę na Międzynarodowych Targach Ochrony Środowiska POLEKO.

Koronny argument przeciwników: ta metoda szkodzi drzewom. Żeby wstrzyknąć preparat, trzeba w pniu wywiercić 5-cm głębokości otwór o średnicy kilku milimetrów. „Ratujmy kasztanowce przed szkodliwą metodą iniekcji” – apelował w liście otwartym Witosław Grygierczyk, arborysta, laureat konkursu Lider Polskiej Ekologii, dowodząc, że prawdziwym wrogiem kasztanowców nie jest szrotówek, tylko „nawiertek kasztanowcowiaczek”. Grygierczyk był jednym z organizatorów protestu pod Kancelarią Prezydenta RP, gdy robiono zastrzyki prezydenckim kasztanowcom. Dendrolodzy prognozowali, że kasztanowce padną na skutek ran po wierceniach.

– Zaszczepiono ponad 100 tys. kasztanowców – broni swojej metody prof. Łabanowski. – Po 8 latach od pierwszych iniekcji nie zaobserwowano, żeby choć jedno drzewo zamarło w wyniku tego zabiegu. Wręcz przeciwnie, cieszą się dobrym zdrowiem i są wdzięczne za ochronę przed szrotówkiem, bo przez cały sezon zielone.

Najbardziej stanowczy przeciwnik iniekcji, prof. Tadeusz Baranowski z Akademii Rolniczej w Poznaniu, obawia się o wpływ preparatu nie tylko na inne owady (np. pszczoły, pająki), ptaki, ale i na ludzi. Czy dzieci mogą jeszcze zbierać kasztany? – Robiliśmy badania, także owoców – zapewnia Artur Grotnik z Best Pest. – Zawartość substancji w kasztanach jest śladowa, nie da się jej nawet zmierzyć stosując najnowocześniejsze metody.

Poznański magistrat dał jednak wiarę lokalnym autorytetom przyrodniczym z prof. Baranowskim na czele. W mieście nie stosowano iniekcji, poza kilkunastoma drzewami koło Cytadeli, które zaszczepiono niejako na próbę.

Toruń szczepił odważniej. W 2004 r. zaszczepiliśmy 2,5 tys. drzew, a dwa lata temu 900 kasztanowców w centrum miasta dostało drugą dawkę – mówi Tomasz Kozłowski z wydziału środowiska i zieleni Urzędu Miasta. – Wygląda na to, że preparat działa już przez 6 lat, chociaż miał zabezpieczać tylko na 34 lata. Nie potwierdziły się obawy dendrologów, że wiercone otwory będą powodować infekcje i znaczne uszkodzenia pnia.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną