Finał wyborczy jest nieprzewidywalny; kolejne sondaże raczej wzmacniają zamęt. Niestety, jedno wydaje się w miarę pewne: raczej nie uda się stworzyć silnego i stabilnego układu władzy, co jest złą prognozą na nadchodzące trudne czasy.
Przyjęcie przez Parlament Europejksi "sześciopaku" to wymęczony sukces. Czy podobnie będzie z Partnerstwem Wschodnim?
Politolog Radosław Markowski o ciułaniu procentów i o Polsce – tej zagonionej i tej transferowej
Politolog Aleksander Smolar o tym, dlaczego mając wiele pretensji do premiera Tuska, zagłosuje na PO
Idą łeb w łeb, jak mówi premier Tusk? Czy też PiS – co niedawno wydawało się kompletnie nierealne – jest już na prowadzeniu, jak oznajmia prezes Kaczyński? Nikt tego nie wie. Zaskakujący koniec bardzo dziwnej kampanii.
Przebicie się ruchu Janusza Palikota do Sejmu byłoby największą niespodzianką tych wyborów. Tyle to mówi o samym Palikocie, co o polskiej polityce.
Fani piłkarscy, w szatach obrońców wolności obywatelskich, starli się z premierem na oczach milionów telewidzów. Czy zaistnieją jako realna siła polityczna?
Był taki dowcip, świetnie ilustrujący obecność szatana w naszej kampanii wyborczej. Ktoś puka do drzwi. Kto tam? – pyta gospodarz. – To ja, satanista. – Satanista? Nie wierzę. – No, jak Boga kocham!
Każdy szpital ma swoją salę dekontaminacyjną. Mówiąc po ludzku – łaźnię. Obsługuje pacjentów – kloszardów.
Kościół hierarchiczny nie żywi się nauczaniem Soboru Watykańskiego II i Jana Pawła II o Żydach. Żywi się za to stereotypami i zatruwa się nimi - mówi ks. Wojciech Lemański, członek Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.
Jak napisał tygodnik „Wprost”, KNF alarmuje w sprawie Grzegorza Biereckiego najwyższe władze państwa. Senator PiS miał wyprowadzić miliony do własnej spółki. POLITYKA opisała ten mechanizm cztery lata temu. Teraz PiS zawiesił go w prawach członka klubu parlamentarnego.
Zanim zajrzymy do sklepu, warto zestawić nasze zarobki z cenami. Czy siła nabywcza polskich rodzin rośnie, czy spada? Wbrew powszechnym odczuciom w ciągu ostatnich 5 lat Polacy nie zbiednieli.
Tajemniczy klienci wkroczyli do sieci handlowych w piątek 2.09, między godziną 17 a 19. Kupili koszyk tych samych produktów, by ocenić, gdzie jest najtaniej, a gdzie najwygodniej. W rankingu hipermarketów POLITYKI zwyciężyło Tesco.
10 lat od rozpoczęcia wojny... Dziś chodzi już tylko o to, by wreszcie oddać Afganistan Afgańczykom i bezpiecznie wrócić do domu.
Rozmowa z Dmitrijem Treninem, wpływowym rosyjskim politologiem, o dwugłowej władzy, obojętnym społeczeństwie i scenariuszach przyszłości Rosji
Po latach walki o równouprawnienie okazuje się, że więcej na zmianach zyskali mężczyźni niż kobiety.
Historyczne fakty czy lojalność wobec bliskich – jak się opowiada w niemieckich rodzinach o przeszłości?
Ogłoszenie o zaprowadzeniu stanu wojennego rozlepiano na rogach ulic w miastach Królestwa Polskiego od świtu 14 października 1861 r. Dekret wręczano też zaspanym właścicielom domów za pokwitowaniem.
Rozmowa z księdzem profesorem Michałem Hellerem, filozofem, teologiem, fizykiem i kosmologiem, o tym, dlaczego tylko wydaje się nam, że znamy Isaaca Newtona
Albert Einstein kazał nam myśleć, że prędkość światła jest nieprzekraczalną barierą, której nic nie może pokonać. A jeśli tak nie jest?
Ponad połowa spośród 127 fabuł i 93 krótkich metraży to tytuły premierowe, nigdzie wcześniej niepokazywane.
Początkującego reżysera zainteresował Jakub Frank (1726–91), jedna z najbardziej tajemniczych postaci swych czasów.
Gwiazda niemieckiego teatru po raz drugi pracuje z aktorami TR Warszawa i ponownie na przykładzie artysty bada status człowieka epoki późnego kapitalizmu.
Trudno wymienić wszystkie atrakcje, bo będzie ich ponad 60 rozsianych po całej Warszawie.
Szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog – Wrocław (7–15 października) poświęcona jest „niecodziennym”.
Z pojedynku latynoamerykańskich mistrzów z Carlosem Fuentesem, którego „Wola i fortuna” ukazała się niedawno, Vargas Llosa wychodzi zwycięsko.
Nasiłowska tworzy rodzaj – jak sama pisze – antyautobiografii oraz z erudycją próbuje podsumować koniec pewnej epoki.
Z okazji 80 urodzin Krzysztofa Kozłowskiego jego przyjaciele wydali księgę.
Album przenosi nas w czasy Armstronga, nowoorleańskiego radosnego akustycznego grania i dawnych jazz-bandów.
Ta blues-rockowa płyta prezentuje Chubby’ego nie tylko jako dobrego wokalistę, ale również niezwykle sprawnego gitarzystę.
Będą odniesienia do SF i futurologii, ale również plejada ciekawych postaci ze świata nowej elektroniki.
Aż 18 Polaków wśród 53 młodych skrzypków z 19 krajów weźmie udział w tym najstarszym konkursie skrzypcowym na świecie (istnieje od 1935 r.).
Kończący właśnie 90 lat poeta Tadeusz Różewicz już dawno opisał świat, w którym obecnie żyjemy.
Podziwiając wszechobecne w Wiedniu i niemal teatralne przeładowanie i dekoracyjność, warto pamiętać, że za ów osobliwy gust odpowiada właściwie jeden człowiek – Hans Makart, któremu wdzięczni Austriacy poświęcili właśnie dwie wystawy.
Żyjemy w kulturze szczupłego ciała i zgrabnej sylwetki. Jak się nie uprawia sportu, to tak, jakby się nie znało wina Pugnitello lub czerwonej podeszwy Louboutina.
Wywiad z irańskim reżyserem Asgharem Farhadim, autorem wchodzącego na polskie ekrany dramatu psychologicznego „Rozstanie”
Czy muzyka może mówić o problemach współczesności? Przecież jest sztuką abstrakcyjną. A jednak kompozytorzy wciąż próbują.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Horst Eckert, znany pod literackim pseudonimem Janosch, jest autorem przeszło trzystu ilustrowanych przez siebie książeczek dla dzieci, tłumaczonych na 40 języków, sprzedanych na całym świecie w 12 mln egz. Droga do tego sukcesu była długa i kręta.
Pięć lat temu wydaliśmy wojnę wrednemu motylowi niszczącemu kasztanowce. Klęska na całej linii?
W biegach ekstremalnych wszystko jest ultra: dystans, zmęczenie, wysiłek, ból, radość, gdy już koniec. Trudno oprzeć się wrażeniu, że to również ultraprzesada.
Opublikowany w POLITYCE (40) artykuł o fatalnej kondycji polskich ogólniaków, wywołał żywą dyskusję. Oto polemika minister edukacji Katarzyny Hall oraz wybrane z dyskusji (www.polityka.pl/debata) głosy naszych czytelników.
Do niepokojących rozmiarów urosła liczba osób niezdecydowanych, na kogo zagłosują w wyborach.
Była sobota, imieniny kota. Grzegorz Kajdanowicz najwyraźniej źle się poczuł, bo obiecał, że tego dnia pokaże mi 27 konferencji prasowych naszych kilku większych partii politycznych. Za chwilę okazało się, że dziennikarz jest w superformie i wtedy ja się źle poczułem.
Co się zmieniło w amerykańskich fabrykach mięsa od czasu, gdy sto lat temu Upton Sinclair opisał je w „Grzęzawisku”? Choć białych imigrantów z Europy zastąpili kolorowi, nadal łatwo tam stracić palce, a trudno zarobić.