Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Dialog o niecodziennych

Teatralny Dialog 2011

materiały prasowe
Szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog – Wrocław (7–15 października) poświęcona jest „niecodziennym”.

To idiom bardzo pojemny i oprócz pozytywnych konotacji, które ze sobą niesie, i akcentu położonego na nietuzinkowe osobowości – twórców i bohaterów spektakli – oznacza po prostu wybór najciekawszych produkcji teatralnych, głównie europejskich z ostatnich lat. O sile tegorocznej edycji decydują cztery nazwiska: Ivo van Hove, Romeo Castellucci, Alain Platel i Krystian Lupa. To ścisła czołówka twórców europejskiego teatru. Pierwszy pokaże „Rosjan!” – sześciogodzinny maraton bazujący na Czechowowskich „Płatonowie” i „Iwanowie”. Bohaterem „O twarzy. Wizerunek syna Boga” Castellucciego jest syn opiekujący się zniedołężniałym ojcem staruszkiem. „Gardenia”, w choreografii i reżyserii Alaina Platela, to oparty na faktach wzruszający portret dziewięciu emerytowanych gwiazd kabaretu, transwestytów z Barcelony. Zaś Krystian Lupa w zrealizowanej w prestiżowym genewskim Teatrze Vidy-Lausanne z młodymi szwajcarskimi aktorami „Poczekalni”, według powieści Larsa Noréna „Krąg personalny 3.1”, przygląda się ludziom z marginesu.

Ponadto w programie m.in. paradokumentalny spektakl o burzliwym współżyciu Rumunów i Węgrów w jednym z malowniczych miasteczek rumuńskiej Transylwanii („20/20”); rzecz o dewaluacji śmierci na Bałkanach (słoweński „Przeklęty niech będzie zdrajca swej ojczyzny!”); próba analizy zbiorowej pamięci Chilijczyków („Simulacro”); oraz spektakle Emmy Dante z sycylijskiego Palermo, pełne życiowego optymizmu, który pomaga znosić chorobę i starość. Polskę – oprócz spektakli gospodarzy (Wrocławskiego Teatru Współczesnego) reprezentują m.in. „Bracia Karamazow” lubelskiego Teatru Provisorium w reż. Janusza Opryńskiego.

Szczegóły: dialogfestival.pl

Polityka 41.2011 (2828) z dnia 04.10.2011; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Dialog o niecodziennych"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną